Průzkum: V Plzni jsou pacienti nejspokojenější

Titulní obrázek

Nejvíce si pacienti chválí oční, nejméně gynekologicko – porodnickou kliniku. Platí ale, že ve Fakultní nemocnici v Plzni jsou pacienti spokojenější více než v ostatních zdravotnických zařízeních v České republice. Vyplývá to z výzkumu společnosti STEM/MARK. FN Plzeň jako jediná také uveřejnila výsledky výzkumu na svých internetových stránkách. Dnes navíc začíná další kolo pravidelného šetření spokojenosti pacientů s kvalitou poskytované péče, nazvanou Kvalita očima pacientů…

„Po celý měsíc duben budou pacienti na většině lůžkových oddělení pomocí dotazníku hodnotit spokojenost v osmi dimenzích. Šetření je cíleno na osoby starší 15 let a dotazník vypisují den před propuštěním z nemocnice. Jeho vyplnění trvá asi 20 minut,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Dokument v zalepené obálce vhodí respondenti do speciálních schránek, které jsou na lůžkových odděleních.

Zdravotničtí pracovníci přitom nesmějí do vyplňování dotazníku nijak zasahovat. „Cílem šetření je zjistit, jak nás naši klienti vnímají, co jim v nemocnici vyhovuje a co můžeme změnit. Výzkum podle ověřené metodiky doporučené ministerstvem zdravotnictví provádíme po čtvrté,“ informuje ombudsmanka nemocnice Petra Jíchová.

Na spokojenosti pacienta se však odráží i jeho psychický stav. Asi i proto je nejvíce nespokojených na gynekologicko – porodnické klinice nebo novorozeneckém oddělení. „Porod byl pro mě nový zážitek, jakkoli jsem se na něj připravovala, připravená jsem nebyla. Byla jsem lítostivá a podrážděná a takové jsme tam byly všechny. Až s odstupem času vidím, že vše nebyla chyba personálu,“ míní třicetiletá Martina z Plzně.

Pacienti hodnotí

– přijetí do nemocnice

– respekt, úctu a ohled

– koordinaci a integraci péče

– způsob a formu informování o jejich stavu

– tělesné pohodlí

– citovou oporu

– zapojení rodiny a blízkých

– propuštění z nemocnice a navazující péči

Michaela Kunešová, Regionální deník

Průzkum: V Plzni jsou pacienti nejspokojenější
Ohodnoťte tento článek!