Průzkum: VZP nejvíc chválí její největší kritik, ministr Rath

O VZP se v lednu a únoru nejčastěji pozitivně vyjadřoval její největší kritik, ministr zdravotnictví David Rath. Byl také nejčastějším autorem zmínek o VZP, které se v celostátních denících v prvních dvou měsících roku objevily. Vyplývá to z analýzy zhruba 2500 výpovědí o VZP…

Praha – v Mladé frontě Dnes, Lidových a Hospodářských novinách a Právu, kterou ve středu poskytla společnost Media Tenor (MT).

„Ministr se rozhodl mediálně zdůraznit pozitivní dopady, které měla nucená správa na VZP a další kroky, jež ze své pozice učinil a měly na pojišťovnu podle jeho interpretace pozitivní vliv,“ vysvětlil změnu ministrovy rétoriky šéf ekonomických analýz MT Čestmír Kalus.

Rath zmiňoval například to, že se díky nucené správě ve VZP podařilo dluh pojišťovny snížit o několik miliard. Uváděl také, že VZP nyní lékařům platí lépe a s menším zpožděním. Podle Kaluse mu v tomto tvrzení nijak nebránila skutečnost, že zejména zdravotníci zlepšení plateb popírali. „Je jasné, že z tématu VZP se stalo navíc kvůli blížícím se volbám do sněmovny především politikum na úkor věcné debaty o problematických jevech ve zdravotnictví,“ dodal Kalus.

Loni se Rath o VZP zmiňoval nepříznivě v 67 procentech výpovědí. V prvních dvou letošních měsících to bylo v 55 procentech.

Největší zájem o VZP projevovaly deníky v listopadu po vyhlášení nucené správy a v souvislosti se spory Ratha s tehdejší ředitelkou pojišťovny Jiřinou Musílkovou. Pozornost na pojišťovnu zaměřily ještě v lednu při odvolávání Musílkové. Podle analýzy se VZP v lednu týkalo téměř dvakrát méně zpráv než v listopadu, v únoru pak skoro šestkrát méně.

V prvních dvou měsících se nejčastěji na stránkách novin objevilo téma finančních závazků VZP. Zmínky se zaměřily především na opožďování plateb. Bezmála tři pětiny výpovědí byly negativní.

Nejméně kritické bylo k dění kolem VZP Právo. Nejkritičtěji o situaci psala Mladá fronta Dnes, o něco mírnější byly Lidové a Hospodářské noviny.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!