První český lék z konopí vyrobili v Teplicích

V únoru se vůbec poprvé objeví na trhu přírodní rostlinný preparát, při jehož výrobě se používají výtažky z technického konopí. Výrobcem je teplická společnost CANNABIS Pharma-derm…

Teplice – V měsíci únoru se vůbec poprvé objeví na trhu nový přírodní rostlinný preparát, při jehož výrobě se používají výtažky z technického konopí. Výrobcem je teplická společnost CANNABIS Pharma-derm, s.r.o. která vlastní příslušné, světově uznávané patenty a ochrannou známku. V této oblasti mají Tepličtí celosvětový primát.

„Zabýváme se využitím technického konopí pro speciální kosmetické parafarmaceutické účely,“ informuje jednatel společnosti Jan Janovský. „Zpracována jsou semena samičí rostliny, která mají nadměrný obsah bílkovin, například vysoce cenný globulin – edestin. Jejich olej pak obsahuje pro lidský organismus nepostradatelné nenasycené mastné kyseliny. Všechny složky působí blahodárně pro citlivou, suchou, poraněnou, či jinak poškozenou pokožku.“ Teplická společnost je u nás i ve světě dosud jediná, která léčivé a dermatologické účinky technického konopí začala využívat na profesionální, výrobní bázi.

Prvním produktem, s nímž se setkáme na pultech lékáren už v měsících únor – březen, je přírodní kapalný preparát Cannadent. Výrobek, který má všestranné použití, byl podle slov Janovského označen odborníky po klinickém testování za špičku mezi přírodními produkty. Jedná se o olejovitou kapalinu, čistě rostlinného charakteru. Preparát účinně odstraňuje opary, afty a pomáhá při odstranění ústních popálenin, otlacích od zubních protéz, při bolestech zubů, dásní a podobně. V jarních měsících by se podle Janovského měl na trhu objevit regenerační krém na citlivou, suchou a atopickou pleť.

O tom, že se nejedná o pofidérní „mastičkářské“ pokusy svědčí skutečnost, že všechny produkty byly dermatologicky testovány, schváleny ministerstvem zdravotnictví a mají příslušná lékařská doporučení z provedených odborných atestací.

„Oblast využití našich konopných produktů je velice široká. Nelze se na tak malém prostoru zmínit o všech. Ostatně, konečný verdikt o jejich nasazení, aplikovatelnosti a účinnosti vyřknou nakonec sami uživatelé.“

ILONA SVOBODOVÁ, Deník Směr, 14.2.2002

Ohodnoťte tento článek!