První hospic v kraji začne sloužit příští týden

Titulní obrázek

Umírající a nevyléčitelně nemocní mají v Ostravě místo, kde mohou důstojně, bez nesnesitelných bolestí a s blízkým člověkem vedle sebe dožít své dny. První hospic v Moravskoslezském kraji, který stojí v Ostravě- Výškovicích, začne naplno sloužit od příštího týdne…

První hospic v Moravskoslezském kraji, který stojí v OstravěVýškovicích, začne naplno sloužit od příštího týdne. Hospic bude slavnostně otevřen v pondělí 17. září, kdy mu požehná ostravskoopavský biskup František VáclavLobkowicz.

Následujícídva dny se zařízení otevře veřejnosti. Zájemci se mezi 9. a 16. hodinou mohou přijít do hospice podívat a seznámit se se všemi službami, které toto specializované nestátní zdravotnické zařízení nabízí.

Charita Ostrava, která hospic postavila a bude ho provozovat, podniká nyní poslední administrativní kroky a drobné úpravy, které jsou nutné k jeho otevření. Už v srpnu tu našlo azyl několik klientů Charitního domova svaté Veroniky v Paskově, kde se léčí onkologicky nemocní lidé.

Hospic svatého Lukáše se začal stavět před dvěma roky. Původně měl stát asi 96 milionů korun, jeho cena ale vzrostla především kvůli kvalitnějšímu vybavení, které Charita chtěla. Peníze Charita sháněla, kde se dalo – zveřejnýchsbírek, třiceti pěti miliony korun ji podpořilo ministerstvo zdravotnictví stejně jako německá nadace Renovabis.

Město Ostrava podpořilo nákup speciálního zařízení za dvanáct milionů korun, když už dříve přispělo na výstavbu padesáti miliony. V domě je třicet hospicových lůžek s přistýlkami pro rodinné příslušníky hospitalizovaných a čtrnáct lůžek pro stážisty a dobrovolné spolupracovníky. Zařízení také počítá s bytem prokněze, který bude zajišťovat stálou duchovní službu těžce nemocným a umírajícím pacientům.

Samozřejmostí střediska je kaple a rozlučková místnost. V třísměnném provozu se budou o klienty starat speciálně vyškolené zdravotní sestry, ošetřovatelky a tři lékaři. Součástí týmu bude také sociální pracovnice, duchovní, psychologafyzioterapeut.

Jádro budoucího personálu bude z Charitního domova svaté Veroniky v Paskově, který také provozuje Charita. „Ve srovnání s Paskovem bude v hospici intenzivnější paliativní péče, tedy používání opiátů a dalších prostředků zmírňujících obtíže a bolesti umírajících,“ vysvětlil ředitel Charity Ostrava Martin Pražák s tím, že se při stavbě i v metodice a přístupu k umírajícím inspirovali prvním hospicem, který byl v Česku otevřen v roce 1995 v Červeném Kostelci.

V zařízení je vytvořeno také zázemí pro týmy, které poskytují služby v rodinách. „Charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba, mobilní hospicová jednotka a dobrovolnické hospicové hnutí pomáhají při péči o nemocného, aby mohl zůstat v domácím prostředí,“ uvedl Pražák.

Mirka Chlebounová, Havířovský deník

První hospic v kraji začne sloužit příští týden
Ohodnoťte tento článek!