První matka odložila dítě do baby-boxu

V baby-boxu v GynCentru v pražském Hloubětíně se ocitlo první odložené dítě. Měsíční holčičku tam v pátek večer zanechala žena, která porodila dvojčata a usoudila, že by se jako samoživitelka o obě děti nedokázala postarat. Baby box funguje také v brněnské městské Nemocnici Milosrdných bratří…

PRAHA – Doposud se ale ani v jednom z českých baby-boxů žádný novorozenec neobjevil.

Matka měsíční Soni dala dítě do schránky spolu s rodným listem a dopisem pro zakladatele baby-boxů Ludvíka Hesse z Nadačního fondu Statim. „Mít dvojčata a být zároveň matka samoživitelka není lehké… Byla bych vám moc vděčná, kdybyste ji dali k adopci těm párům, které na miminko čekají víc jak deset let,“ napsala.

Dopisem a rodným listem však své dceři cestu do náhradní rodiny částečně zkomplikovala. Dítě totiž kvůli tomu není „anonymní“. Kdyby byl jeho původ neznámý, mohl by ji soud do nové rodiny umístit prakticky hned. „Teď bude patrně soud čekat, zda si to matka s adopcí nerozmyslí. Pro to dítě by asi bylo lepší, kdyby se rodný list nenašel a ona hned mohla do nové rodiny,“ míní přednosta pražské porodnice u Apolináře Jaroslav Živný.

Holčička je zatím v nemocnici, podle lékařů je naprosto v pořádku, a proto o jejím dalším osudu může už nyní začít rozhodovat soud. „Doufám, že Soňu nepošlou do kojeneckého ústavu a svěří ji dočasně do rodinného zařízení Fondu ohrožených dětí. Samozřejmě jen do chvíle, kdy pro ni úřady najdou nové rodiče, jak si přála Sonina matka,“ řekl Hess.

První podobná schránka měla původně vzniknout v porodnici u Apolináře, jenomže její zřizovatel, ministerstvo zdravotnictví, odmítl projekt podpořit. Vadí mu, že používání schránek není právně upraveno a jejich existencí bude legalizováno beztrestné nezodpovědné jednání rodičů. Další baby-box připravují také v nemocnici v Kadani na Chomutovsku.

Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!