Přejít na obsah

První tři dny nemocenské by se mohly znovu proplácet

zpět
20.11.2009
chřipka, pacient, horečka
zvětšitchřipka, pacient, horečkaZdroj: aarp.org

chřipka, pacient, horečka | Zdroj: aarp.org

 

První tři dny nemoci by mohli mít zaměstnanci od roku 2011 opět placené. Návrh v tomto smyslu v pondělí projedná vláda premiéra Jana Fischera. Do Poslanecké sněmovny ho předložila ČSSD, konkrétně usiluje o zrušení třídenní karenční neboli čekací doby, během níž zaměstnanci nedostávají žádné dávky. Předkladatelé tvrdí, že karenční dobu už jednou Ústavní soud označil jako neústavní, a proto je třeba ji zrušit.

„Je nepřípustné, aby stát pouze vyžadoval splnění povinností ze strany zaměstnanců (v daném případě plnění pojistného), a nedbal přitom ochrany jejich zájmů, postihne-li je zmíněná událost v podobě pracovní neschopnosti. Došlo tak k porušení práv zaměstnanců, které dosahuje ústavněprávní dimenze,“ tvrdí autoři novely v důvodové zprávě.

Podle jejich návrhu by zaměstnanci první tři dny pobírali náhradu ve výši 30 procent své průměrné mzdy. Tuto náhradu by vypláceli zaměstnavatelé. Na oplátku by se jim o půl procenta snížily odvody na sociální pojištění. Pokud bude novela schválena, začne platit od ledna 2011.

Od letošního ledna zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci na základě novely zákona o nemocenském pojištění nedostávají žádné nemocenské dávky. V následujících dnech, tedy od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci, jim náhradu mzdy za prostonané pracovní dny ve výši 60 procent jejich průměrného výdělku vyplácejí zaměstnavatelé. Za to jim stát snížil odvody z 3,3 na 2,3 procenta; navíc jim polovinu výdajů na nemocné zaměstnance vrací.

Podle ODS se systém neproplácení prvních třech dnů nemoci osvědčil. Ve srovnání s rokem 2007 klesl loni počet případů pracovní neschopnosti ze 2,72 milionu nově hlášených případů na 2,22 milionu, což byl nejnižší výsledek v historii ČR.

Kvůli zavedení vládní reformy lidé loni od ledna do konce června v prvních třech dnech nemoci žádné dávky nedostávali. Ústavní soud ovšem tuto praxi zrušil; pracovníci z rozhodnutí ministerstva práce proto loni v červenci a srpnu pobírali i v prvních třech dnech nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne. Od září až do konce prosince pak měli lidé v prvních třech dnech nemoci nárok na 25 procent vyměřovacího základu.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: První tři dny nemocenské by se mohly znovu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku První tři dny nemocenské by se mohly znovu…

Komentáře

další 3 komentáře
Jiří Wicherek Kocourkov  | 23. 11. 2009 14:49

Hmmm, Vas primer, jak uz to byva, pokulhava. A to tak, ze dosti. Tzv. Svaty otec, uz z principu, vzhledem k celibatu nemuze byt otcem (resp. nemel by byt:-)). A cerna dira? Vy jste nekdy nejakou takovou videl?:-))) Pokud je mi znamo, pak se cosi ve vesmiru takto kdysi oznacilo, aniz by si to oznaceni cinilo nejake naroky na to, ze jde o opravdovou diru. Naproti tomu pro socialni a zdravotni pojisteni je mozno prirovnat ke zcela konkretnim pojistenim, je zcela realne takova pojisteni z nich udelat.

Jiri Zelezny Kocourkov  | 23. 11. 2009 11:17

Tady jded o hluboke, ale opravdu hluboke nedorozumeni. Tvrdit, ze socialni, prip. zdravotni pojisteni musi byt opravdovym pojistenim je podobne jako tvrdit, ze Svaty otec musi byt opravdovy otec, prip. ze cerna dira musi byt opravdova dira.

Jiří Wicherek Kocourkov  | 20. 11. 2009 11:31

Tzv. socialni pojisteni nemuze byt jen hrickou v ustech politiku k ziskavani hlasu volicu, s podminkami menicimi se v zavislosti na slozeni vlady a parlamentu. Pojisteni je stabilizujici prvek spolecnosti, davajici pocit urcite jistoty zabezpeceni pri mimoradnych udalostech. Zvlaste socialni pojisteni (stejne jako zdravotni) musi byt opravdovym pojistenim s jasne definovanou mirou pojistneho plneni, s moznosti pripojisteni nad ramec zakladniho pojisteni, se stabilnimi pojistnymi podminkami. Jak by asi fungovalo napr. pojisteni nemovitosti ci havarijni pojisteni u aut, bylo-li by "rizeno" zasahy politiku?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné