Psychiatři čekají nápor v říjnu

„Zejména staří lidé, kteří se obtížně budou adaptovat na změnu bydliště, nemají takové možnosti vyrovnat se se ztrátou věcí, které jim připomínaly jejich drahé. Nevyhodí poničený majetek, což s sebou nese i velké riziko infekcí…

Ústí nad Labem – O lidi, kterým rozvodněné Labe poničilo nebo dokonce vzalo veškerý majetek, se v nadcházejících dnech budou muset postarat i psychiatři. Podle slov MUDr. Petra Žižkovského jde v první fázi o akutní krizovou reakci, která ale ještě nemá na svědomí závažnější psychické poruchy těch lidí, kteří se dříve v této souvislosti neléčili.

„Poté se ale začnou projevovat, po překonání strachu o život, následky prodloužené stresové reakce, která mnohdy přechází do trvalejší depresivní poruchy. Akutní krizový stav trvá asi 3-4 dny, do šesti týdnů jde o déletrvající stresovou reakci,“ tvrdí psychiatr.

Psychické problémy se začínají projevovat poté, co lidé sami začínají likvidovat škody na svém majetku v době, kdy těžká technika a dobrovolníci odstranili nejhorší škody. „Zejména staří lidé, kteří se obtížně budou adaptovat na změnu bydliště, nemají takové možnosti vyrovnat se se ztrátou věcí, které jim připomínaly jejich drahé. Nevyhodí poničený majetek, což s sebou nese i velké riziko infekcí,“ vysvětlil lékař.

Na Ústecku zatím podle jeho slov vyhledalo pomoc pět psychicky nalomených lidí. Některé jedince čeká po prvotním šoku trauma z budoucnosti. Výsledkem může být apatie, ale také agrese. Motivace je samozřejmě rozdílná u mladších a starších lidí.

Čekací doby na běžné vyšetření v psychiatrické ambulanci se na Ústecku může pohybovat v řádu týdnů až měsíců. „Rozšířili a posílili jsme proto psychiatrickou ambulanci tak, že přijmeme pacienty k ambulantnímu psychiatrickém vyšetření bez čekání, po telefonické domluvě na čísle 568 4731. Areál je ve spodní části bukovské Masarykovy nemocnice,“ dodal Žižkovský.

Lékaři předpokládají, stejně jako ministerstvo zdravotnictví, největší nárůst psychiatrických poruch počátkem října, kdy se začne blížit zima, lidé nebudou stíhat likvidovat následky povodní a budou „v tom sami“. „Pokud pomoc vyhledají včas, sníží to jejich zátěž i dobu léčby nemoci,“ vysvětlil psychiatr.

Lékařka psychiatrického oddělení Masarykovy nemocnice včera potvrdila, že více pacientů, kteří vyhledají odbornou pomoc v souvislosti s povodněmi, lze zřejmě očekávat až v nadcházejících týdnech.

Masarykovu nemocnici nával pacientů prý nezaskočí. „Na případný nápor pacientů s psychickými poruchami jsme připraveni. Předpokládáme, že pokud vyhledají naši pomoc, bude to spíše v ambulantní oblasti, ale ani případy, které by si vyžádaly hospitalizaci, nebudou problémem,“ uvedla mluvčí nemocnice Kamila Němcová.

Nic na tom nemění podle ní ani fakt, že na jedné stanici psychiatrického oddělení je nyní umístěn evakuovaný domov důchodců z Velkého Března.

TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 21.8.2002

Ohodnoťte tento článek!