Přejít na obsah

Psychiatři vyzvali vládu k reformě psychiatrické péče

zpět
14.5.2007

Psychiatrická společnost vyzvala vládu k zahájení reformy péče o duševně nemocné. Zaslala politikům návrh koncepce, v němž formulovala několik základních bodů. Podle psychiatrů je péče o duševně choré podceňována a podfinancována...

Psychiatrická společnost vyzvala vládu k zahájení reformy péče o duševně nemocné. Zaslala politikům návrh koncepce, v němž formulovala několik základních bodů. Podle psychiatrů je péče o duševně choré dlouhodobě podceňována a podfinancována. Ministerstvo zatím výzvu neobdrželo, ale podle mluvčího Tomáše Cikrta je připraveno se jí zabývat.

Psychiatři základní koncepční body sepsali do národního psychiatrického programu (NPP 2007). Chtějí psychiatrii zrovnoprávnit s ostatními obory medicíny, zvýšit dostupnost péče a omezit rizika vyplývající z psychických onemocnění, například sebevraždy. Zaměřit se chtějí také na primární prevenci, rozvoj komunitní péče a modernizaci lůžkového fondu.

„Pan ministr si materiál prostuduje, psychiatrie ho zajímá už proto, že jde o nejtěžší oblast, již je třeba ve zdravotnictví reformovat,“ řekl ČTK Cikrt. Podle něj ale tato problematika přesahuje obecnou reformu zdravotnictví, jednotlivé kroky bude třeba řešit ve spolupráci s ostatními resorty, zejména s ministerstvem práce a sociálních věcí a resortem spravedlnosti. Mnohé léčebny totiž plní úlohu sociálních ústavů a poskytují též péči lidem odsouzeným za trestný čin spáchaný v důsledku nepříčetnosti.

Podle Cikrta musí iniciativa vzejít od psychiatrů, kteří by měli oslovit instituce, jichž se problematika týká. Pozornost by pak měli zaměřit především na pojišťovny, které psychiatrickou péči financují.

Psychiatři nicméně na problém upozorňují dlouhodobě. Podle ředitele bohnické léčebny Ivana Davida je Česká republika na předposledním místě v EU ve výdajích na psychiatrickou péči, jdou na ni zhruba čtyři procenta z celkových zdravotnických výdajů. Méně než ČR na psychiatrii přispívá jen Slovensko. Všechny psychiatrické léčebny by podle Davida potřebovaly asi šest miliard korun.

Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně výzvu rozeslala české vládě, prezidentovi a dalším politikům, které vyzvala ke společné realizaci navrhovaného programu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Psychiatři vyzvali vládu k reformě…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Psychiatři vyzvali vládu k reformě…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Kyle Broflowski, Sou Re:jsem proti  | 15. 05. 2007 15:15

Tuhle společnost momentálně řídí ekonomové a právníci. K tomuto vzdělání byly v blízké minulosti připuštěny pouze dvě sorty lidí : komouši, nebo děti komoušů. Vládnou nám komouši, tak co vlastně chceme ?

Milan Šilhan Vážená paní kolegyně Katango,  | 14. 05. 2007 21:52

jste velmi blízko skutečnosti. O potřebě zainvestovat víc psychiatrii se skutečně mluví řadu let a návrhy a plány jsou na MZ pečlivě zakládány. Prosím, srovnejte si to s víc jak problematickou stavbou brněnského supervýzkumáku ICRC ( včetně blábolů o Mayo-klinice, vesmírných stanicích, bezkonkurenčním světovém výzkumu atd. ) za minimálně dvě miliardy a další následující. Načež se podívejte na pražské nemocnice ( akutní péče ) za poslední dva roky a na místní investice ( máme nejrychlejší CT, MR, máme nové laboratoře s obrovským výkonem atd., chystáme rozšířit PET-ky, jen se podívejte na mapu nákladné zdravotní techniky ). Jenomže : brněnské ICRC je ukázkovým modelem, na kterém jsou zainteresovaní stavební podnikatelé, přístrojoví výrobci, dodavatelé instalací atd. Všichni již mají naplánováno, jak to všechno pěkně poběží. Na straně druhé : věci psychiatrie se projednají snad ve vědecké radě MZ, doporučí se, návrh jde investicím, tam jsou ale přednostnější projekty o které mají zájem politici ( celý projekt a výstavba ICRC Brno je stavbou "posvěcenou" napříč politickým spektrem, proto také takový zájem vlády, to byste si početla ! ) Obávám se, že o blázincích se to říci nedá. Na blázinci se nedá moc vydělat. ICRC Brno byla v prvé řadě záležitost ředitele a poslance M.Pohanky a nakonec ho nepozorného a bezstarostného položila. Následovníci to vzali do rukou s poučením, že je lepší méně hovořit. Blázinec žádného poslance nepoloží, ale také nevyzvedne. Proto úměrný zájem finanční, věcný a politický. Neztrácejte naději, může to být horší.

Dědek Kořenář První bod reformy psychiatrie....  | 14. 05. 2007 21:27

Všichni kandidáti na ministra zdravotnictví, jeho mluvčího a všechny vedoucí funkce na MZ musí projít psychiatrickým vyšetřením, které je shledá plně koherentní a orientované bez jakýchkoli psychopatologických rysů osobnosti. Aby tam najednou pak ale nebylo prázdno.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné