Psychiatrická léčebna zřídila konto pro bezdomovce

Titulní obrázek

Psychiatrická léčebna v Bohnicích zřídila speciální konto. Lidé tam mohou posílat peníze na poplatky pro léčící se duševně nemocné bezdomovce. I pro ně totiž platí povinnost uhradit 60 korun denně za hospitalizaci. Potvrzení o hmotné nouzi, které by je této povinnosti zbavilo, často nemohou bez dokladů získat. Léčebna se pro konto rozhodla poté, co jí lidé dobrovolně nabízeli peníze za zachránce novorozence z kontejneru, bezdomovce Miroslava Szamszeliho…

„Psychiatrická léčebna Bohnice děkuje všem, kteří projevili přání pomoci a platit regulační poplatek 60 korun za každý den hospitalizace pana Szamszeliho,“ vzkázala dárcům mluvčí léčebny Dagmar Žaludová. Bohnická léčebna se nyní stará o 65 podobných bezdomovců.

Podle ředitele léčebny Ivana Davida může až polovina lidí, kteří žijí na ulici, trpět nějakou formou psychické nemoci. Nejčastěji jde o závislosti na alkoholu a drogách, mnoho bezdomovců ale trpí také schizofrenií.

David je přesvědčený, že bezdomovectví těchto lidí není dobrovolně přijatým životním stylem, ale důsledek řádně neléčeného onemocnění. Do léčebny se lidé bez střechy nad hlavou dostanou většinou až náhodně po nějakém incidentu, když už je ale nemoc v takové fázi, že s ní téměř nejde nic dělat.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!