Psychiatrická nemocnice Dobřany staví pavilon pro 60 pacientů

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech, jedno z největších zařízení svého druhu v zemi, staví nový pavilon pro 60 pacientů za zhruba 43 milionů korun.

Půjde o objekt podle nejnovějších trendů psychiatrie včetně pracovních terapií a arteterapií s možností pro relaxaci a setkávání s příbuznými. Řekl to Petr Žižka, ředitel nemocnice s 1200 pacienty a 1150 zaměstnanci, která je spádovým zařízením pro Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj. Příští rok slaví 135 let existence.

„Část oddělení bude uzavřená pro pacienty, kteří potřebují větší dohled. Druhá bude otevřená a pacienti se budou pohybovat volně po areálu v nějakém režimu,“ uvedl. Nebudou tam pacienti s přesně specifikovanou diagnózou. Půjde o přijímací pavilon a částečně na doléčení, čemuž odpovídá otevřená a uzavřená část.

Stavba by měla finišovat koncem letošního roku s tím, že nemocnice by začala pavilon využívat v lednu nebo v únoru 2018. „Investici pokryje z 80 procent dotace. Vybavení za pět milionů korun zaplatí celé léčebna,“ uvedl náměstek pro strategický rozvoj a bývalý ředitel Vladislav Žižka.

Podle současného ředitele zůstane po dostavbě kapacita nemocnice 1200 lůžek stejná. Ale zlepší se prostředí pro pacienty, protože se uzavře jiné oddělení, které už z pohledu vedení nemocnice nevyhovovalo.

Do nemocnice, která zaujímá plochu 42 hektarů, šlo za posledních deset let zhruba 300 milionů korun do pavilonů. Dalších nejméně 200 milionů Kč bylo investováno do pomocných provozů jako prádelna, kuchyně, vytápění a park. Obnovily se veškeré střechy a fasády na všech odděleních, komunikace a osvětlení. „Když jsem nemocnici přebíral, tak tam byly dluhy. Ty se musely zaplatit a pak se teprve dalo něco dělat,“ uvedl bývalý ředitel.

Obsazenost nemocnice se pohybuje celoročně kolem 97 procent. Podle dřívějších norem mohly být pokoje 15lůžkové, v Dobřanech byly i 30 lůžkové. „Podle nejnovější normy pro fakultní příchody mají být dvoulůžkové se samostatnou předsíňkou a sociálním zařízením a nějaké procento jednolůžkových,“ řekl Vladislav Žižka.

Nemocnice zatím nemá problémy se sháněním zaměstnanců. „Ale do budoucna očekávám obrovský problém s lékaři, protože je jich nedostatek a speciálně u psychiatrů to bude horší. Málo jich vychází a poptávka na trhu je obrovská,“ uvedl Petr Žižka.

Šestitisícové Dobřany podepsaly v srpnu se státní nemocnicí memorandum o spolupráci v kulturních a vzdělávacích aktivitách. „Spolu budeme usilovat o destigmatizaci psychicky nemocných lidí a pomáhat jim k návratu na trh práce formou důstojných příležitostí,“ řekl starosta Martin Sobotka. V plánu je spolupráce se spolky a zájmovými organizacemi.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!