Psychiatrickým léčebnám v České republice chybí 150 milionů Kč

Psychiatrickým léčebnám v České republice chybí 150 milionů korun. Zdravotní pojišťovny jim o 15 až 30 procent snižují platby, protože počet lékařů a personálu neodpovídá předepsaným tabulkám. Asociace psychiatrických léčeben ČR jedná s ministerstvem zdravotnictví, aby pojišťovny sankce neuplatňovaly…

Až polovina z 10.000 psychiatrických lůžek v léčebnách by kvůli nedostatku peněz mohla zaniknout, řekli novinářům zástupci asociace.

Léčebny trpí nedostatkem peněz dlouhodobě a nemohou najmout dostatek zaměstnanců. Tabulka, která určuje počet personálu, vznikla v roce 1998, a podle ředitele psychiatrické léčebny v Praze – Bohnicích Ivana Davida k ní dříve nikdo nepřihlížel. Pojišťovny měly podle Davida zvýšit platby léčebnám o deset procent, místo toho jim však začaly z plateb strhávat sankce za nedostatek zaměstnanců.

„My nemůžeme ty pacienty propustit pod most, to prostě není možné. Nemůžeme poskytovat psychiatrickou péči ve stanovém městečku na Letné,“ řekl David. Zaplněných je zhruba 95 procent lůžek v 17 psychiatrických léčebnách, v nichž je 80 procent všech psychiatrických lůžek v České republice. „Kterákoli léčebna by zanikla, byla by v současné době nenahraditelná,“ řekl předseda asociace a ředitel léčebny v Dobřanech Vladislav Žižka.

Léčebny přitom podle ředitelky Dětské psychiatrické léčebny Opařany Ivy Hodkové dosud hospodařily vyrovnaně, i když platby pojišťoven neodpovídaly jejich potřebám. „To je tak absurdní situace. My už nevíme, co máme dělat. My máme suché účty a úvěr vyčerpán,“ řekla Hodková.

Léčebny nyní kvůli sankcím dostaly nižší zálohy za minulý rok, z nichž se vypočítávají platby pro letošek. „Další dva měsíce některé léčebny už nejsou schopné přežít, protože už nebudou mít na mzdy,“ řekl David. Jedinou možností pro léčebny podle něj je obrátit se na zřizovatele, tedy na ministerstvo. Jednání ministerstva zdravotnictví s pojišťovnami ale byla zatím neúspěšná.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!