Psychiatrie v Dobřanech otevřela nový pavilon s 60 lůžky

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech vybudovala za 43,6 milionu korun nový pavilon s 60 lůžky ve dvou odděleních. Sloužit bude mimo jiné pro chronické pacienty, téměř neschopné samostatného života.

Kapacita jedné z největších psychiatrických nemocnic v Česku, kde se léčí v průměru kolem 1170 pacientů, se ale nezvýšila. Díky novému pavilonu totiž mohla nemocnice zrušit lůžka na jiných obsazených odděleních, a zvýšit tak komfort pro pacienty, řekl mluvčí nemocnice Libor Panoš.

Pavilon vznikl přestavbou někdejšího menšího bytového domu, ke kterému nemocnice přistavěla křídla, patro a podkroví. V pavilonu číslo 32 jsou dvě oddělení. V přízemí je uzavřené oddělení pro chronicky nemocné muže, kteří jsou prakticky neschopní samostatného života. V nemocnici žijí někteří i několik let. „Trpí nějakou chronickou duševní chorobou, nejsou schopni samostatné existence mimo nemocnici a nejsou schopni sebeobsluhy. Musí být trvale pod psychiatrickým dohledem,“ popsal Panoš.

Tyto pacienty podle něj prakticky nelze z nemocnice propustit. Většinou nemají rodinu, která by se o ně postarala, a i při reformě psychiatrické péče by je bylo velice obtížné umístit do nějakého jiného zařízení. Jsou to lidé uvyklí na ústavní péči a její pevný řád. Takových chronických pacientů je podle Panoše v Dobřanech na různých odděleních nemocnice až pětina.

V prvním patře je otevřené oddělení pro muže i ženy. „Bude to oddělení částečně příjmové. To znamená, že tam budou chodit nově přijatí pacienti. Pak tam budou i pacienti, kteří potřebují spíše psychoterapeutickou péči,“ doplnil Panoš.

Stavba začala loni v lednu, kolaudace byla letos na konci února. Pacienty začne oddělení přijímat po Velikonocích. Kromě pokojů pro pacienty je v pavilonu také terapeutická místnost, návštěvní místnost a další zázemí. Všichni pacienti jsou ubytovaní na dvoulůžkových pokojích. Některé místnosti jsou vybaveny i plně automatizovanými lůžky, speciálními klikami na dveřích zabraňujícími oběšení a okny s ochranou proti rozbití, vykopnutí nebo proskočení.

Ministerstvo zdravotnictví přispělo na stavbu 31 miliony korun, zbytek hradila nemocnice.

Ohodnoťte tento článek!