Psychiatrii v Dobřanech povede prozatím primářka Hráchová

křeslo, výpověď

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) pověřil řízením Psychiatrické nemocnice v Dobřanech primářku Jarmilu Hráchovou. Oznámilo to ministerstvo. Hráchová nahradí dlouholetého ředitele nemocnice Vladislava Žižku, jehož Němeček koncem května odvolal po propuštění muže, který krátce poté ubodal ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku.

Hráchová v dobřanské nemocnici dosud pracovala jako primářka plicního oddělení. Jedno z největších psychiatrických zařízení v zemi, které má 1200 lůžek a pracuje v něm 1100 lidí, Hráchová povede do doby, než z výběrového řízení vzejde jméno nového ředitele.

Hráchovou Němeček jmenoval po dohodě se zástupci psychiatrické nemocnice. „Na místo ředitele bude vyhlášeno výběrové řízení a podle dohody se zástupci zaměstnanců dobřanské nemocnice bude ve výběrové komisi mít nemocnice své zastoupení,“ uvedlo ministerstvo v dnešní tiskové zprávě.

Devětadvacetiletého muže, který po propuštění z dobřanské nemocnice ubodal ženu v knihovně v Horní Bříze, už policie obvinila z vraždy. Soud ho poslal v sobotu do vazby. Za odvolaného Žižku se postavili v petici zaměstnanci, vyjednávali s ministrem, aby své rozhodnutí změnil a Žižku nechal ve funkci. Byli dokonce odhodlaní vyhlásit stávkovou pohotovost či podat výpovědi. Na zvláštních jednáních se pak sešli s Němečkem, který přijel do nemocnice, i se členy vlády v Praze. K situaci v zařízení se už zaměstnanci nevyjadřují.

Nyní pracovníci Psychiatrické nemocnice v Dobřanech tvrdí, že jejich snahou je uklidnit a stabilizovat situaci v nemocnici. Petici zaměstnanců a Žižku podpořili i další psychiatři a léčebny z ČR či výbor psychiatrické společnosti. Podle něj nebylo odvolání učiněno na základě odborné analýzy činnosti ředitele, která by prokázala, zda se dopustil ve funkci chyb, jež by mohly odvolání zdůvodnit.

Ohodnoťte tento článek!