Půjčka Motolu nemá bez koncepce šanci

„Nějaká koncepce se zpracovávala a poslanci ji mají k dispozici, pokud vím,“ řekl našemu listu ministr Fišer. Poslanci však tvrdí, že žádný materiál v rukou nemají…

Praha – Kdyby měli poslanci v rukou koncepci rozvoje dětské lůžkové péče, nemuselo by teď zřejmě vedení pražské Fakultní nemocnice v Motole zdrceně přemýšlet, co dál. Koncepce byla jednou ze dvou podmínek, které zákonodárci stanovili pro pokračování diskuse o úvěru ve výši 4,5 miliardy na rekonstrukci zchátralé dětské části Motola. Chybějící materiál zavinil, že poslanci o ní nyní odmítli jednat.

„Nějaká koncepce se zpracovávala a poslanci ji mají k dispozici, pokud vím,“ řekl našemu listu ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Poslanci však tvrdí, že žádný materiál v rukou nemají. „Urgoval jsem kvůli tomu i sekretariát našeho výboru, ale řekli mi, že koncepci rozvoje dětské lůžkové péče nikdo nedodal. Proto jsem také nyní nezvedl ruku pro další projednávání motolského problému,“ reagoval na Fišerovo tvrzení místopředseda sněmovního zdravotního výboru Milan Cabrnoch (ODS).

Cabrnoch a řada dalších poslanců pokládá za nemožné, aby stát podpořil tak zásadní investiční akci bez koncepčního zhodnocení lůžkové dětské péče v Praze a v republice. Musí být prokázáno, že současně nebudou ze státních peněz čerpány další prostředky na výstavbu zdravotnických kapacit, které se stanou kvůli investici v Motole nadbytečné.

„Sněmovna jasně řekla, že chce koncepci vidět,“ prohlásil Cabrnoch. Debata o Motole proto není ještě uzavřena. „O něco jsme požádali a čekáme, až to dostaneme. Je logické, že spousta poslanců se teď zdržela hlasování,“ uvedl. Nehlasovat se jich rozhodlo třiasedmdesát.

Ministr financí Jiří Rusnok ale považuje navržené řešení problému formou státem garantovaného úvěru za velmi nestandardní.

„Nepopírám, že dětská část Motola je v havarijním stavu a že jde o jedinečné pracoviště. Ale tato cesta je nesystémová,“ řekl. Pokud rekonstrukci uznává Ministerstvo zdravotnictví za zásadní prioritu, mělo ji podle Rusnoka už dávno zařadit do svých investičních plánů. „Ročně investuje do nemocnic několik miliard,“ dodal.

„Já říkám, že na to peníze v kapitole našeho ministerstva nejsou,“ prohlásil Fišer. Je přesvědčen, že by bylo lepší, kdyby nemocnice dostala úvěr, pavilón rychle přestavěla a půjčku řadu let splácela. Pokud by se rekonstrukce průběžně financovala ze státního rozpočtu, dopadlo by vše tak, jak to podle Fišera předváděla rakouská vláda při přestavbě nemocnice AKH ve Vídni. „Výsledkem bylo několikanásobné zvýšení rozpočtu a prodloužení stavby na deset let.“

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) tvrdí, že dětská část je v tak dezolátním stavu, že v každém případě musí s rekonstrukcí začít příští rok na jaře.

(ika), Hospodářské noviny, 5.2.2002

Ohodnoťte tento článek!