Půjčka pro VZP má být až po změně jejího šéfa

Třímiliardovou půjčku od státu by mohla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dostat tehdy, když zlepší své hospodaření a v jejím čele už nebude současná ředitelka Jiřina Musílková…

„Tuto půjčku nebudeme zajišťovat tomuto managementu. Já sám jsem hluboce přesvědčen, že schopnosti paní ředitelky nejsou takové, aby dokázala instituci dobře řídit bez problémů,“ prohlásil v pondělí ministr zdravotnictví David Rath.

Podle něj musí být jasno, že peníze se neztratí, deficit se nebude prohlubovat a hospodaření pojišťovny se všestranně zlepší. Peníze pro VZP by mohly jít z jiných kapitol rozpočtu a státní dluh by tedy neměl narůst.

Nový ředitel ministerského odboru kontroly zdravotního pojištění Vladimír Dryml novinářům včera oznámil, že kontrola ve VZP už zjistila mnoho nedostatků.

„Je to často nepředstavitelné,“ řekl Dryml Právu. „VZP je stát ve státě, informace o jejím hospodaření dostáváme postupně.“

Se vzrůstajícím odhalováním nedostatků, jak uvedl Dryml, stoupá i vyhrožování jak nucenému správci ve VZP, tak Drymlovi jako vedoucímu kontrolního odboru.

„Hledají vše, aby nás zastavili. Je to vyhrožování,“ řekl Dryml. Uvedl, že je nejméně deset firem, kde plánované náklady byly sedm miliónů, ale VZP za to zaplatila 17,7 miliónu korun.

„Takových nevýhodných obchodních transakcí odhalujeme mnohem víc, ale zatím o nich nemohu mluvit,“ prohlásil Dryml.

(per), Právo

Půjčka pro VZP má být až po změně jejího šéfa
Ohodnoťte tento článek!