Přejít na obsah

ČLS JEP nedoporučuje lékařům alternativní medicínu

zpět
7.8.2015
čínská medicína, alternativní medicína
zvětšitčínská medicína, alternativní medicínaZdroj: Shutterstock

čínská medicína, alternativní medicína | Zdroj: Shutterstock

 

Odmítavý či velmi zdrženlivý vztah k alternativní medicíně doporučila lékařům ČLS JEP. S nejtragičtějšími důsledky, kdy léčitelé odrazují pacienty od účinných metod medicíny založené na důkazech, se lze setkat v onkologii. Ministerstvo zdravotnictví usiluje o trestní zodpovědnost léčitelů, potvrdil ČTK informaci Radiožurnálu ředitel odboru komunikace s veřejností Jan Štoll.

„Mělo by se přesně vymezit, co je přípustným léčitelstvím a co lze považovat za činnost vážně ohrožující zdraví či život toho, kdo se svěří do péče podvodných léčitelů,“ uvedl. Ministerstvo už jednou návrh vládě předložilo, ta ho zamítla, protože vymezení chybělo. Na přesné formulaci se nyní domlouvají ministerstva zdravotnictví a spravedlnosti.

„Lékař by měl pacientovi pomáhat způsobem co nejúčinnějším, měl by se tedy vyhýbat metodám, jejichž účinnost je sporná, malá či nulová,“ shrnul předseda pracovní skupiny při předsednictvu společnosti k tématu alternativní medicíny profesor Jiří Beneš.

Pracovní skupina se shodla, že lékař by alternativní medicínu aktivně využívat neměl. Pokud se ho pacient zeptá na doporučení, mělo by stanovisko lékaře být u rizikových metod jednoznačně záporné, jindy ale může být kladné. Lékař by také měl vědět, že jeho kladný vztah k alternativní medicíně může vést ke ztrátě důvěry u pacientů, kteří ji vnímají jako šarlatánství. Hrozí i to, že se jeho stanoviskem budou léčitelé zaštiťovat.

„Lékařská věda disponuje dostatečnými znalostmi a metodikami, aby mohla spolehlivě posoudit účinnost jednotlivých metod alternativní medicíny a podle výsledku je odmítnout v léčbě příčin onemocnění, pokud nebudou mít jinou než nespecifickou účinnost. Využití placebového efektu je nutno pečlivě zvažovat,“ uvádí se ve stanovisku, jež má ČTK k dispozici.

Podle pracovní skupiny by se nemělo mluvit o alternativní medicíně, protože o medicínu nejde, mluvit by se mělo o nevědeckém postupu. Některé metody mohou mít pomocný účinek. Studií ale je málo, a pokud jsou, většinou jsou výsledky negativní nebo na pokraji průkaznosti.

Za šarlatánské metody označila pracovní skupina například scientologii, naturopatii, psychickou chirurgii filipínského typu, aromaterapii či léčbu dotykem, kovy a drahokamy, živou vodou, talismany nebo barvami. Pacienti se k těmto metodám obracejí, když klasická medicína nedokáže jejich problémy uspokojivě řešit. Oceňují také individuální přístup léčitelů.


Autoři

ČTK

Související články

23.6. Od bylinek a krystalů za mříže Od bylinek a krystalů za mříže
0 příspěvků
27.8. Průzkum: Uznání alternativní medicíny by uvítalo 85 pct lidí Průzkum: Uznání alternativní medicíny by uvítalo 85 pct lidí
0 příspěvků

Komentovat článek: ČLS JEP nedoporučuje lékařům alternativní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné