Původní české léky se asi neobjeví

Česká republika zůstane odkázána na dovoz drahých léků. Na vlastní vývoj se nedostává peněz. Domácí farmaceutické firmy ani nenakupují licence. Český paralen je mnohem lacinější než originální zahraniční lék na tytéž potíže. Je to proto…

že je to lék, jehož patentová ochrana zanikla a může se vyrábět kdekoliv. Je to generický lék. Originální český lék na podobné potíže ale neexistuje. Nedostatek financí brání tomu, aby farmaceutické firmy v České republice vyvíjely nové léky. Odhaduje se, že výzkum a vývoj nového léku stojí až 500 milionů dolarů. „V případě léku proti AIDS to bylo dokonce mnohem víc, miliardy dolarů, protože bylo nutno situaci řešit velmi rychle,“ řekl výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností Pavol Mazan.

Na vysokou cenu léků poukazují zejména rozvojové země, které jsou například touto chorobou postiženy nejvíce. „Zabili bychom slepici, která snáší zlatá vejce,“ odpověděl na kritiku vysokých cen léků výkonný ředitel společnosti Pfizer Hank McKinnel v britských Financial Times. „Pokud budeme lék prodávat levně, nebudou peníze na další vývoj.

První případ AIDS byl zaznamenán počátkem 80. let. V roce 1987 existoval jediný lék. Nyní je jich 64 a dalších sto je ve vývoji,“ řekl McKinnel. „V českých podmínkách by byl vývoj léků levnější, vzhledem k nákladům na pracovní sílu, ale drahé jsou následné zkoušky,“ řekl Mazan. „Přesto v Olomouci pracují na léku proti rakovině. Škoda, že se toho nechytí domácí průmysl a nejde ve výzkumu dál,“ řekl Mazan a uvedl, že je škoda, že se málo využívá výroby léků v licenci.

„V republice existují malé firmy, které se zaměřují na různé fáze vývoje léků a své výsledky pak prodávají dále,“ řekl Mazan. „Šance, že lék se dostane z preklinické fáze až do prodeje, je jedna ku deseti. Existuje proto velká pravděpodobnost, že prostředky vynaložené na výzkum přijdou nazmar,“ řekl Mazan. To je případ zahraničního léku proti žaludečním nevolnostem Lobonexu. Firma, která ho vyvíjela deset let a začala úspěšně prodávat, ho musela stáhnout z prodeje, protože u několika pacientů se objevily nečekané vedlejší účinky. Takový risk si nedostatečně kapitálově vybavená česká firma nemůže dovolit. „V onkologii je v klinické fázi výzkumu 250 léků, ale jen polovina z nich má šanci na prodej,“ uvedl Mazan.

Na „český“ lék si s největší pravděpodobností počkáme ještě velmi dlouhou dobu. Firmám chybějí na jejich výzkum, ozkoušení a propagaci stovky milionů dolarů. Budeme tedy i nadále odkázáni na dovoz a platit za ně horentní sumy, které pomohou vyvíjet léky další. Nelze ale spoléhat na to, že by originální český lék mohl být podstatně lacinější.

Michal Achremenko, ZN Zemské noviny, 3.05.2001

Ohodnoťte tento článek!