Rada podpořila postup VZP při jednání s Protonovým centrem

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) souhlasí s tím, že VZP dala trestní oznámení na Protonové centrum a neuzavře miliardový kontrakt, který centrum požaduje na základě smlouvy o smlouvě budoucí. Nutnou léčbu protonem uhradí i bez smlouvy těm pacientům, u nichž ji jako jedinou možnou určí lékař z komplexního onkologického centra. ČTK to po včerejším jednání správní rady řekl její šéf a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

„Postup pana ředitele (Zdeňka) Kabátka správní rada plně podpořila,“ uvedl s tím, že péče by měla být hrazena „bezesmluvně“ vždy na základě posouzení konkrétního případu.


Čtěte také: Protonové centrum využívá moderní, ale drahou metodu


„Trestní oznámení VZP na neznámého pachatele se nám jeví v daném kontextu jako účelová kriminalizace a zastrašování,“ řekl ČTK mediální zástupce Protonového centra Vladimír Šulc. Centrum podle něj podniká právní kroky k ochraně svých oprávněných zájmů.

Soukromé Protonové centrum, které bylo vybudováno za 4,2 miliardy v areálu na Bulovce, nemá zatím smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. Jako první a zatím jediná uhradila nákladnou léčbu jednoho svého pojištěnce v něm Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. U pacienta lékaři potvrdili, že jiná léčba pro něj možná není.

„Oficiální smluvní vztah zatím nehodlá VZP s Protonovým centrem navázat i kvůli tomu, že je v rozporu s ním ohledně smlouvy o smlouvě budoucí, kterou bez projednání v orgánech VZP podepsal před lety nucený správce,“ vysvětlil Nosek.

Zdůraznil, že pokud skutečně indikuje pacienty k této léčbě komplexní onkologické centrum a bude to jediná alternativa, léčbu protonem VZP uhradí. Dělala to tak podle Noska už v minulosti, kdy tyto pacienty odesílala na léčení do protonových center v zahraničí. „VZP porovná ceny tuzemské a zahraničí a podle toho rozhodne o příslušném způsobu zajištění péče,“ dodal s tím, že pokud bude v ČR léčba dražší než v cizině, bude VZP své pacienty nadále posílat na ozařování protony jinam.

K úhradě léčby Šulc uvedl, že Protonové centrum je zdravotním zařízením, na něž mají pacienti právo se obracet. „VZP neposkytla návod, jak postupovat,“ podotkl. Odmítl, že by léčba v pražském centru byla dražší než v cizině. Navíc u vybraných diagnóz rakoviny prostaty nabídlo centrum slevu, čímž podle Šulce dosáhlo cen srovnatelných s konvenční léčbou.

Centrum už poslalo VZP seznam pacientů, kteří protonovou léčbu potřebují. VZP si vyžádala doplnění k indikacím, dodnes je podle Noska neobdržela. „Chtěli jsme doložení toho, že léčba protonem je plně indikovaná, bohužel k tomu nedošlo,“ řekl.

Šulc uvedl, že VZP žádného z navržených pacientů neschválila, přestože splňují indikace stanovené odbornou radou centra, které vzala na vědomí společnost radiační onkologie. Centrum všechny medicínsky potřebné podklady poskytlo VZP. „Přesto ředitel Kabátek napsal centru dopis, v němž všechny pacienty doporučené k léčbě protony zamítl jako celek,“ dodal.

Podle člena správní rady Michala Sojky (ČSSD) v diskusi zazněl také návrh, aby VZP sama oslovila zmíněné pacienty a vysvětlila jim svůj postup, aby se necítili ukráceni na svých právech. Ve výsledném usnesení tento návrh obsažen ale není.

Ohodnoťte tento článek!