Rada postižených protestuje proti dotacím

Titulní obrázek

Vedení Národní rady osob se zdravotním postižením protestuje proti výši dotací, které letos od ministerstva zdravotnictví dostaly organizace handicapovaných. Požádalo ministra Tomáše Julínka o urychlené jednání s delegací jejich zástupců. ČTK o tom informoval poradce rady Patrik Nacher…

Ministr si podle svého mluvčího Tomáše Cikrta vyžádal k dotacím všechny podklady a po jejich prostudování se rozhodne, zda schůzku svolá.

„Další oddalování jednání může ohrozit uskutečnění řady projektů ve prospěch občanů se zdravotním postižením, a může dokonce vést k zániku některých občanských sdružení zdravotně postižených,“ uvedlo ve svém usnesení vedení rady.

Ministerstvo s tímto obrazem podle Cikrta nesouhlasí. „Nelze říct, že se dotace jen sebraly. Finance se krátí ve všech programech ministerstva. A budou se krátit i v dalších oblastech. Situace rozpočtu je katastrofální,“ řekl ČTK mluvčí. Podle něj se již přidělené dotace revidovat nebudou.

Rada snižování dotací kritizuje. Podle ní dostala sdružení zdravotně postižených v roce 2005 od ministerstva zdravotnictví 196 milionů korun. Loni to bylo 166 milionů a letos se má rozdělit 120 milionů. Podle Cikrta se nyní všechna čísla znovu analyzují. O případné schůzce ministr rozhodne po skončení vyhodnocení.

„Sdružením ale rozhodně odpoví,“ dodal Cikrt. Podle něj hodlá ministerstvo v příštím roce dotační řízení změnit. Chce se soustředit na projekty pro nemocné a vydat méně peněz na organizační činnost sdružení.

Rada postižených navrhuje, aby dotace do budoucna nerozdělovalo ministerstvo zdravotnictví, ale aby je měl na starosti úřad vlády. O změně systému je podle Cikrta ministerstvo připraveno jednat.

Rada loni dostala dotace 9,5 milionu korun. Letos by měla získat 6,2 milionu. Čelí proto nyní kritice, že o zvýšení podpory usiluje hlavně kvůli sobě. Podle údajů ministerstva jsou její náklady na mzdy i počet zaměstnanců proti roku 2004 téměř čtyřikrát vyšší.

Předseda rady Václav Krásy popřel, že by za protestem byl jen vlastní zájem rady. Dodal, že stát instituci úkoluje, ale podporu jí snižuje. Letos má rada podle něj splnit úkoly k integraci handicapovaných do společnosti za 4,5 milionu korun.

ČTK

Rada postižených protestuje proti dotacím
Ohodnoťte tento článek!