Přejít na obsah

Rada projedná normu, která zajistí pacientům větší bezpečnost

zpět
4.10.2007

Větší bezpečí pro pacienty má přinést norma, kterou předloží k projednání legislativní radě vlády ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Týká se zacházení s lidskými tkáněmi a buňkami...

Klonování, které si lidé s lidskými buňkami spojují, v této normě obsaženo není. Mimo jsou i transplantace orgánů, které upravuje platný transplantační zákon.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že v dosavadních předpisech nebyla dostatečně zakotvena opatření, která by zajistila jakost a bezpečnost v zacházení s lidskými tkáněmi a buňkami. Nová úprava celou oblast sjednotí a zvýší bezpečnost pro pacienty.

Zajistí, že ve všech fázích zacházení s tkáněmi a buňkami budou platit v Česku taková opatření, že to bude pro pacienty bezpečné a bude zajištěna kvalita, ať už během darování, výběru a vyšetření dárce a odběru, nebo i v další fázi, jako je zpracování, laboratorní kontrola, skladování a distribuce tkání a buněk, až po použití v léčbě pacientů a sledování účinků léčby a reakcí na ni.

V normě jsou také požadavky na provozovatele tkáňových zařízení, mezi něž se řadí odběrová pracoviště a diagnostické laboratoře. Zákon vymezí povinnosti a odpovědnost provozovatelů, včetně toho, že budou muset mít systémy na udržování a kontrolu jakosti. Stát bude posuzovat a povolovat činnost tkáňových a odběrových zařízení a laboratoří, bude je kontrolovat. Za nedodržení bude ukládat sankce.

Návrh zohledňuje požadavky směrnic Evropských společenství a vychází z nutnosti vytvoření srovnatelného standardu záruk.

„Je účelné, že se tato oblast sjednocuje z řady předpisů do jedné normy, a je dobře, že je zajištěna bezpečnost pacientů,“ řekla ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd profesorka Eva Syková, která je členkou komise pro moderní terapie ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Rada projedná normu, která zajistí pacientům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Rada projedná normu, která zajistí pacientům…

Komentáře

1 komentář
Jiří Antonín Votýpka Každý krok k "lepšímu" je vítán.  | 4. 10. 2007 15:23

Ne jako zdravotník, ale jako pacient (a to doporučuji vyzkoušet dnes všem zdravotníkům)dnes vidím jasněji jak je třeba dbát na požadavky akreditací,pravidelné kontroly neznámými referečními vzorky a moc bych se přimlouvat i o testování "referečních pacientů" ve zdravotnických zařízeních.Dnes kdy diagnostiku i kliniku provádí mnoho "moderních, neznámých a třeba i přestárlých subjektů" by pacient měl možnost požadovat standardizaci a srovnatelnost vyšetření i zákroků a postupů lékařů. Neměl by být za to zdravotníky peskován.Jednak by se ušetřilo za zbytečně opakovaná vyšetření, nenerovoval by se pacient v bludišti hledaných a mylně nalezených a opět zavržených diagnóz - což také něco stojí, hlavně by byl i lépe chráněn, nedej Bože před poškozením dosavadního zdraví například konzumací zbytečných léků!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné