Rada VZP pověřila Kabátka jednat s IZIP o majetkovém vyrovnání

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pověřila ředitele Zdeňka Kabátka jednáním s firmou IZIP. Má uzavřít s firmou dohodu o majetkovém vyrovnání, to znamená buď akcie koupit, či spolupráci zcela ukončit. Novinářům to po včerejším jednání rady řekl její šéf Petr Nosek. Kabátek potvrdil, že ihned vyzve IZIP k jednání, výsledky předloží ke schválení správní radě. IZIP je podle mluvčí Martiny Klapalové k jednání připraven, s reakcí vyčká až na přesné znění nabídky.

„Pan ředitel byl pověřen jednáním a přípravou dvou variant, které pro příští správní radu připraví, včetně ekonomického vyhodnocení, a podle toho bude VZP dále postupovat,“ řekl Nosek. IZIP nyní zajišťuje pro VZP komunikační portál. VZP by po ukončení spolupráce musela vybudovat portál nový a dohodnout také zabezpečení citlivých dat.

Výsledek do dvou měsíců

Projekt elektronických zdravotních knížek, který měl lékařům umožnit sdílet informace o pacientech, dlouhodobě sklízí kritiku hlavně kvůli ceně a způsobu financování. VZP do projektu za deset let dala téměř dvě miliardy, plošně se ale nerozšířil. VZP po vypovězení smluv v loňském roce s IZIP obnovila jen smlouvu na provoz portálu, kterým komunikuje s lékaři, nemocnicemi a klienty.

Kabátek nyní očekává, že se mu podaří uzavřít takovou dohodu o majetkovém vyrovnání, která bude pro VZP přijatelná a zároveň výhodná. „Asi nemá smysl mluvit o konkrétních parametrech takového jednání, nicméně jsem přesvědčen, že budou ukončena v nejbližším měsíci až dvou,“ řekl ředitel.

Řešení obecně jsou podle něj dvě – buď dosáhne shody ve stoprocentním převzetí veškerých aktiv od společnosti IZIP „pod křídla VZP“, čímž by se VZP stala vlastníkem všech práv. Nebo shody nedosáhne a pak bude nutno stávající nestandardní majetkový stav ukončit. „VZP by musela jít vlastní cestou, je tu půlroční výpovědní lhůta a pro pojišťovnu citlivé téma Portálu,“ doplnil Nosek. Klapalová naznačila, že problematika je složitější, vedle dvou zveřejněných krajních variant je prý i řada dalších.

IZIP za korunu

Kabátek ČTK řekl, že by chtěl kauzu IZIP vyřešit ještě letos. „Trošku v nadsázce pro mě varianta absolutně nejpřijatelnější je převzetí společnosti za v v uvozovkách jednu korunu,“ poznamenal ředitel. Kabátek věří, že zájmem obou stran je se dohodnout. VZP vlastní 51 procent akcií. Pokud koupí zbylých 49 procent, stala by se firma IZIP stoprocentní dcerou VZP.

Náklady VZP na tuto transakci nechtěli Nosek ani Kabátek zatím sdělit, Je úkolem ředitele Kabátka, aby jednotlivé nákladové parametry obou variant zjistit. Správní rada pak rozhodne, kterou variantu zvolí.

Správní rada včera také schválila Kabátkův návrh na změnu organizační struktury, která má vést ke zprůhlednění systému zadávání veřejných zakázek. Chyby v jejich zadávání zjistila kontrola ministerstva zdravotnictví. VZP soustředí právní agendy do právního úseku, doposud měla na starosti zadávání zakázek kancelář ředitele. Změna má vést k úsporám.

O výsledcích hloubkové kontroly, kterou poslalo do VZP ministerstvo zdravotnictví, správní rada nejednala. Kabátek řekl, že je zatím projednala dozorčí rada. Správní rada je projedná na příštím zasedání.

VZP podle kontroly nehospodárně nakládala s penězi na prevenci, pochyby jsou o 400 milionech korun, další chyby za stovky milionů prý udělala VZP při uzavírání smluv s firmou IZIP. Výsledky kontroly zveřejnil server idnes.cz.

Správní rada také vyslechla informaci o stavu uzavírání smluv. Uzavřeno je podle místopředsedy rady Jiřího Běhounka 93 procent smluv na akutní péči a 90 procent na péči následnou. „Ze 151 poskytovatelů akutní lůžkové péče má již smlouvu 143,“ upřesnil Kabátek s tím, že do konce ledna, nejpozději do poloviny února budou uzavřeny i zbývající smlouvy.

Ohodnoťte tento článek!