Radiologové: Kvůli nové vyhlášce klesnou úhrady až o 40 procent

Nová úhradová vyhláška je pro radiology likvidační, ministerstvo zdravotnictví by ji mělo přehodnotit. S tímto prohlášením přišlo Grémium ambulantní radiologie (GAR). Kvůli nové vyhlášce by jim prý klesly úhrady o sedm až 40 procent, některé ambulance by nejspíš zanikly.

Radiologové si to vysvětlují tím, že se na úkor jejich oboru zvyšují platy nemocničních lékařů.

„Nerozumíme požadavku ministerstva zdravotnictví, aby se radiologická pracoviště chovala více hospodárně a efektivně, přitom ale pečují výlučně o pacienty odeslané jejich ošetřujícími lékaři. Takzvané ekonomické chování znamená jedině odmítání pacientů, což je ovšem pod hrozbou výpovědi smlouvy se zdravotní pojišťovnou, navíc je takové chování i nezákonné,“ sdělil ČTK v tiskové zprávě předseda grémia Petr Máca.

Upozornil také, že radiologie je obor náročný na investice, ty jim nařizuje i nová legislativa. Přitom zvýšení sazby DPH zatíží běžné rozpočty o dvě až tři procenta. Pokud by byla vyhláška přijata, pro pracoviště rentgenové a ultrazvukové diagnostiky by to podle něho znamenalo reálný propad úhrad o 12 procent, pro screeningovou mamografii o devět procent, o sedm procent pro výpočetní tomografii a magnetickou rezonanci a o 40 procent pro celotělovou kostní denzitometrii.

„GAR předpokládá při přijetí úhradové vyhlášky v navržené podobě zánik lokálních pracovišť dnes dotovaných z jiných provozů s následným zánikem přímo provázaných odborných ambulancí. Na mnoha místech nebude zajištěna místní ani časová dostupnost zdravotní péče,“ varovali radiologové.

Důvodem krácení úhrad je podle nich plánované navýšení platů nemocničních lékařů. „Je nepřijatelné, pokud se v konkrétních dopadech zvýší příjmy nemocničních lékařů na úkor radiologů a radiologických asistentů pracujících mimo nemocnice,“ uvedli radiologové. Vyzvali proto ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby materiál ještě přehodnotil, předali mu také konkrétní návrhy.

Ohodnoťte tento článek!