Přejít na obsah

Radní Berenika Podzemská říká: Řízení nemocnic chceme zjednodušit a sliby splnit

zpět
12.12.2008

Hnutí Doktoři se rozhodlo kandidovat do krajských voleb po bouřích, které vyvolala krize ve zdravotnictví v kraji na přelomu roku. A uspělo. "Co jsme voličům slíbili, to jsme chtěli splnit. Proto jsme vstoupili do krajské koalice. Ovšem s tím, že zdravotnictví bude v naší gesci, a tomu se prioritně budeme věnovat," tvrdí dnes Berenika Podzemská, krajská radní pro zdravotnictví...

Ta se vzdala svého povolání zástupkyně primáře na interním oddělení Karlovarské krajské nemocnice a nyní vykonává funkci uvolněné političky.

Je vám velmi vyčítáno, že jste vstoupili do krajské koalice, v níž jsou kromě ČSSD také komunisté.

K˙tomu mohu říct jediné. Doktoři nešli do politiky řešit legalitu nebo legitimitu působení KSČM. Tuto otázku měl zřejmě řešit zákonodárný sbor a parlamentní strany už před devatenácti lety. KSČM, kromě jejích voličů, legitimizují zastupitelé všech etablovaných stran od obcí po parlament, kteří s ní sdílejí zastupitelské lavice a politické dohody a obchody právě devatenáct let.

Doktoři po zralé úvaze upřednostnili naplnění svého volebního programu, kterým zaštítili svou misi v karlovarské krajské politice před hrou na antikomunismus.

Myslíme si, že jediným poctivým antikomunistickým řešením by bylo nekandidovat do zastupitelstva, kde se s jistotou komunisté, i bývalí, objeví, lhostejno, zda v pozici či opozici, případně z něj odstoupit.

Máte na starost resort zdravotnictví. V jakém stavu resort přebíráte?

Zdědili jsme zdravotnictví, které je v hlubokém marasmu. Větším, než se na první pohled zdálo.

Čeká nás hodně práce. Založili jsme projektový tým odborníků, který na základě analýzy vypracuje koncepci krajského zdravotnictví. Půjde o velmi kvalitní projekt s krátko, středně a dlouhodobým horizontem, který by měl odolat politickým změnám. Nejbližší úkol, který mě čeká, je předložit radě kraje změnu organizačního schematu managementu.

Chceme změnit představenstvo na jednočlenné, obměnit dozorčí radu a dosadit do ní odborníky, chceme zjednodušit vrcholový management a centralizovat ho.

Novinkou by měl být personální ředitel a ředitel pro ošetřovatelskou péči.

Myslíte si, že vás v tomto návrhu vaši koaliční partneři podpoří?

Tak zněla koaliční dohoda. A my jsme přesvědčeni o tom, že ji sociální demokraté neporuší. S hejtmanem Josefem Novotným i ostatními radními jednám každý den.

Do všeho, co chystáme, jsou zasvěceni.

Přesto jste souhlasili s tím, že pavilon urgentní medicíny v karlovarské nemocnici kraj vybuduje, ačkoliv před volbami právě hnutí Doktoři považovalo tuto investici za zbytečnou a megalomanskou. Navíc jste upozorňovali na to, že celý záměr nebyl konzultován s odborníky, a jejich námitky tak kraj do projektu nezahrnul. Co vy na to?

K tomuto problému jsme svolali historicky první kulatý stůl. Poprvé se sešli odborníci - lékaři, architekti, ekonomové s politikycelou radou kraje, aby vzájemně naslouchali argumentům pro a proti. Výsledkem jednání je konsenzus o stavbě pavilonu.

Nicméně jsme se domluvili, že nový pavilon stejně z nemocnice neudělá krajskou, a je jen mostem k nové krajské nemocnici. Na výběrovém řízení na tuto zakázku si dáme hodně záležet.

Chceme, aby bylo transparentní a konalo se za účasti občanských iniciativ. Prostě žádné opakování vyhlášené karlovarské losovačky.

Proslýchá se , že jsou politické tlaky nechat ve vedení Josefa Ference…

Když jsme uzavírali koaliční dohodu, naši partneři z˙ČSSD slíbili, že zdravotnictví nechají v plné gesci Doktorům. Jsem přesvědčená, že svůj slib splní.

V příštích letech přijde do nemocnice téměř 3/4 miliardy korun (na výstavbu centrálního pavilonu). Jedinou zárukou toho, že se peníze nerozkutálejí ve formě provizí a předražených stavebních zakázek, je magistr Fojtík, o jehož poctivosti a kompetenci jsme se přesvědčili.

Proto ho budeme prosazovat na post generálního ředitele a věřím, že ho podpoří z tohoto důvodu i ostatní kolegové radní.

Doufáte, že se vám to podaří?

O tom jsme přesvědčeni. Opakuji, že právě proto jsme kandidovali. Doufáme, že se nám podaří politiku vyčistit od klientelismu a korupce a otevřít ji zpět občanům.

Věřím, že je to i zájem našich koaličních partnerů. Bude to těžké, ale to je náš cíl.

Ivana Kalinová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Radní Berenika Podzemská říká: Řízení nemocnic…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Radní Berenika Podzemská říká: Řízení nemocnic…

Komentáře

dalších 15 komentářů
RAID zahubí komáry Re:Re:Re:Dobré úmysly.....  | 16. 12. 2008 09:19

Komáre, tys jistě nikde nesosal moudro,že....zkus trochu THC, snad tvé příspěvky budou poněkud myšlenkově koherentnější.....

ODS? NO MORE! Moravec, zarytý modrý pták  | 16. 12. 2008 09:16

Karle, za slovem "gesci" je třeba udělat čárku. Prosím, zopakuj si gramatiku -pak teprve piš . Tvé "modré" myšlenky jsou prosulé, nikoli však v dobrém smyslu. Tvůj nick se objevuje všude...neměl bys raději věnovat péči pacientům? Místo tvého planého žvanění?

nedoktor Re:Re:Pana Mgr. Fojtíka neznám  | 15. 12. 2008 09:01

Magistr Fojtík není ekonom, ale policista (titul získal absolvováním Policejní akademie v průběhu služby), který pomáhá a chrání elitu "doktorů.cz". Při hledání na www.kkn.cz lze nalézt pouze jedinou veřejnou zakázku a to z oboru p.Kumpery. Pokud se v K.Varech za tunelování považuje to že někdo dlouhodobě řídí ziskovou nemocnici (Třinec), pak je p.Ferenc tunelářem. Paní redaktorka Kalinová je tak soustředěná na podporu "doktorů.cz" že si za celý rok nedokázala zjistit správné křestní jméno Ing.Jana Ference. Jestliže jsou i ostatní údaje v jejich článcích stejně pravdivě a pečlivě ověřené tak dostává novinářská etika pěkně na frak.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné