Radní Jihočeského kraje se rozhodli přidat záchrankám

Krajští radní se rozhodli, že zdravotnickým záchranným službám zřizovaným Jihočeským krajem přidají celkem 3 milióny 750 tisíc korun. Peníze půjdou na snížení očekávané finanční ztráty těchto organizací. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková…

Radní Jihočeského kraje se rozhodli, že zdravotnickým záchranným službám zřizovaným krajem přidají celkem 3 milióny 750 tisíc korun. Peníze půjdou na snížení očekávané finanční ztráty těchto organizací. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.

Podotkla, že na základě úterního rozhodnutí rady kraje získají mimořádnou provozní dotaci záchranky v Písku (500 tisíc korun), v Prachaticích (900 tisíc), ve Strakonicích (1 350 tisíc) a Územní středisko záchranné služby České Budějovice (jeden milión korun).

„V podstatě se opakuje to, co v loňském roce. Kraj převzal od státu zdravotnickou záchrannou službu v systému financování, který není schopen pokrýt její provoz, a tak je nucen hledat vlastní zdroje. Uvolněním dalších 3,75 miliónukorun jsme však pro letošek vyčerpali poslední možnosti dofinancování zdravotní záchranné služby a lze očekávat, že i tak bude její celkový hospodářský výsledek záporný,“ vysvětlil vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu Jihočeského kraje Zdeněk Hejduk.

Podle upraveného rozpočtu letošního roku činí provozní dotace pro zdravotní záchrannou službu na jihu Čech celkem 112 miliónů korun.

Podle náměstka jihočeského hejtmana Vladimíra Pavelky (KDU-ČSL), který má zdravotnictví v kraji na starosti, se dá ztráta očekávat ve výši 16 miliónů korun.

Prachatice s Budějovicemi

„Dílčí úspory provozních nákladů lze očekávat od reorganizace zdravotně záchranné služby s cílem vytvořit krajskou instituci s jednotným systémem řízení, dorozumívání a předávání informací. Tento záměr odsouhlasila rada kraje v minulém volebním období a nyní hodláme v jeho realizaci pokračovat,“ konstatoval jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS).

První kroky k jednotné zdravotnické záchranné službě již kraj učinil sloučením třeboňské záchranky se střediskem v Českých Budějovicích, vyčleněním záchranky z Okresní nemocnice Jindřichův Hradec a delimitací činnosti zdravotnické záchranné služby z Nemocnice Český Krumlov na středisko České Budějovice.

„Dalším krokem by se mělo stát sloučení záchranné stanice v Prachaticích se stanicí v Českých Budějovicích, které odsouhlasila rada kraje na svém úterním jednání,“ poznamenala Ptáčková s tím, že pokud jej schválí i zastupitelstvo na nadcházejícím zasedání 21. prosince, ke sloučení by mohlo dojít již k 1. lednu příštího roku.

Nové stanoviště v Mladé Vožici

Kraj zřídí také, zřejmě nejpozději v únoru příštího roku, výjezdní stanoviště rychlé záchranné služby v Mladé Vožici na Táborsku.

„Zde byl sice splněn dojezdový limit patnácti minut k pacientovi, který určuje zákon, při nevhodných podmínkách to však bylo velmi složité. Zřízením nového stanoviště se zlepší dostupnost péče v této oblasti,“ poznamenal náměstek Pavelka. Kraj podle něj čekal, až se vyjasní majetkové vztahy na Poliklinice v Mladé Vožici.

„Vyčkávali jsme, až objekt, v němž bude záchranka sídlit, připadne městu,“ dodal náměstek.

I přes mimořádnou dotaci skončí jihočeské záchranky v očekávané ztrátě.

Jiří Falout, Právo

Ohodnoťte tento článek!