Radní Pardubického kraje prosadil nepopulární kroky

Radní Josef Janeček seděl v historicky první radě Pardubického kraje. Na starosti měl zdravotnictví. Letos ve volbách znovu uspěl a obsadil post vicehejtmana. „Nejdůležitější je restrukturalizace zdravotnických zařízení a koncentrace akutní lůžkové péče do nemocnic v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Chrudimi…“

Litomyšl – Radní Josef Janeček (ODS) seděl v historicky první radě Pardubického kraje. Na starosti měl zdravotnictví. Letos ve volbách znovu uspěl a obsadil post vicehejtmana.

Jak vidí situaci sám radní?

„Za nejdůležitější považuji restrukturalizaci zdravotnických zařízení a koncentrace akutní lůžkové péče do nemocnic v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Litomyšli a ve Svitavách.

Výrazná modernizace spolu s vybavením medicínskou technikou za více než 1,3 miliard korun tvoří solidní základ pro zdravotní péči. Nová vozidla posílila systému rychlé záchranné služby.

Všechny tyto změny, mnohdy nepopulární leč nezbytné, vedly ke zkvalitnění péče, snížení délky hospitalizace i zvýšení erudice našich lékařů díky větší četnosti jednotlivých úkonů.

Část pacientů byla přesunuta do levnější ambulantní sféry, došlo k rozšíření počtu lůžek v léčebnách dlouhodobě nemocných apod. Všechny tyto pozitivní trendy však nebyly doprovázeny nápravou do budoucna neudržitelného systému úhrad od zdravotních pojišťoven.

Do dalšího období vstupuji s představou, že napomohu odstranění nesouladu mezi skutečně vykonanou zdravotní péči v rozsahu, kvalitě a úhradou za ni.

Zavedení systému úhrad podle diagnóz (DRG) může přispět alespoň k odstranění těch nejkřiklavějších rozdílů, neboť současné platby jsou neustále deformované úhradovými systémy z minulosti. Změny na republikové úrovni budou tak jako doposud doplňovány kroky Pardubického kraje.“

Noviny Svitavska

Ohodnoťte tento článek!