Přejít na obsah

Radní: Šéf záchranky ani odboráři nebyli přístupni kompromisu

zpět
14.5.2015
MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a senátor Parlamentu ČR
zvětšitMUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a senátor Parlamentu ČR
Autor: ZZS HMP

MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního… | Autor: ZZS HMP

 

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz ani odboráři nebyli přístupni kompromisu a nechtěli přijmout mediátora, který by řešil vleklé spory uvnitř organizace. Řekl to v rozhovoru s ČTK radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). Audit zjistil navíc dlouhodobé personální problémy, výměna ředitele tak byla nejlepší cestou k uklidnění sporů, tvrdí Lacko.

Rada o odvolání ředitele nečekaně rozhodla v úterý. Schwarz, který organizaci vedl šestnáct let, situaci zatím nekomentoval. Náhlé rozhodnutí radních kritizuje opozice a chce vysvětlení.

„To, co nás k rozhodnutí vypsat výběrové řízení vedlo, je nejprve nutné korektně vysvětlit panu Schwarzovi,“ řekl radní. Audit, který si kvůli neshodám v záchranné službě nechala rada vypracovat, podle něj kladně zhodnotil ekonomický stav organizace. To ukazuje na manažerské schopnosti ředitele, řekl Lacko. „Jako velmi problematickou ale audit označil personální situaci, vztahy na pracovišti, pracovní atmosféru a další ukazatele,“ doplnil.

Rada se proto „pod tíhou této optiky“ přiklonila k výměně na postu ředitele. „Věříme, že tento krok přispěje ke stabilizaci a zklidnění přetrvávajících sporů,“ řekl radní.

Schwarz je v zahraničí a do republiky se vrací v pátek. Na dopoledne svolal tiskovou konferenci. „Zatím mi nikdo nic oficiálně nesdělil a nevysvětlil,“ uvedl prostřednictvím sms zprávy.

Po odchodu Schwarze už více než rok volala část zaměstnanců a odbory. Letos v lednu vyhlásili stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 z 430 zaměstnanců záchranné služby. Zaměstnanci si od loňského května stěžovali na špatné chování vedení záchranky. Ředitel pochybení opakovaně odmítl.

Opoziční zastupitelé dnes na dotaz ČTK kritizovali způsob, jakým byl ředitel odvolán. Okolnosti rozhodnutí rady považují za nestandardní, nečekané a v rozporu s výsledky auditu. Upozornili, že rada původně neměla odvolání ředitele na programu jednání. Žádají od koalice vysvětlení. Lacko k tomu řekl, že je připraven zastupitele na dalším jednáním se situací seznámit.

Pražští záchranáři loni ošetřili 110.413 pacientů, tedy asi 300 denně. Letos počet výjezdů za den vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří asi se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.


Komentovat článek: Radní: Šéf záchranky ani odboráři nebyli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Radní: Šéf záchranky ani odboráři nebyli…

Komentáře

1 komentář
občan Snad těch kmpromisů bylo za 10 let dost!  | 19. 05. 2015 08:01

Myslíme si ,že těch kompromisů ze strany zaměstnanců bylo dost - stačí si vzít chronologii probémů vyvolávaných panem Schw. O

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné