Přejít na obsah

Radost v Úrazovce: poslanci nemocnici podrželi

zpět
12.11.2008

Poslanci schválili zákon o převodu Úrazové nemocnice Brno na město. Znamená to, že zařízení má stále ještě naději, že nebude zrušeno. Zaměstnanci jsou nadšení. „Máme ohromnou radost, svitla nám naděje, že zůstaneme a budeme moci dělat svou práci,“ reagovala pro Zdraví.Euro.cz šéfka tamní odborové organizace Lenka Doležalová. Zákon musí ještě odhlasovat Senát a podepsat prezident...

Poslanci schválili zákon o převodu Úrazové nemocnice Brno na město. Znamená to, že zařízení má stále ještě naději, že nebude zrušeno. Zaměstnanci jsou nadšení. „Máme ohromnou radost, svitla nám naděje, že zůstaneme a budeme moci dělat svou práci,“ reagovala pro Zdraví.Euro.cz šéfka tamní odborové organizace Lenka Doležalová. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Poslanci schválili zákon o převodu úrazovky na město. Jaká je nyní v nemocnici situace?

Všichni máme radost, svitla nám naděje, že zůstaneme a budeme moci dělat svou práci, na druhou stanu to není ještě schválený zákon a my musíme počkat, až to bude definitivní. Jsme rádi, že poslanci vzali ohled na to, co si přejí obyvatelé. Věříme, že zákon Senátem projde a věřili jsme tomu od začátku, tedy i v době, kdy to vypadalo mnohem hůře. Nezbývá nám než počkat.

Dlouho ale poslanci třetí čtení odkládali, hovořila jste o tom, že atmosféra v nemocnici byla napjatá..

Ano, atmosféra v nemocnici byla kvůli tomu poznamenaná nejistotou. Musíme si uvědomit, že nemocnice je plná pacientů a my se snažíme, aby dostali tu nejlepší péči a nepoznali, že jsou v nemocnici, kterou se už devatenáct měsíců snaží ministr Julínek zlikvidovat. Dovoluji si poznamenat, že za celou tu dobu nevytvořil ani adekvátní náhradu. Kdyby si v dubnu 2007 většina zaměstnanců úrazovky řekla, že nemá cenu zůstávat v neperspektivní nemocnici, a našla si zaměstnání jinde, neměli by tito pacienti kam jít. Tvrdím, že zaměstnanci Úrazovky projevili více zodpovědnosti vůči svým pacientům než pan ministr.

Dali jste najevo i určitou nespokojenost s připravovaným traumacentrem, co přesně vám vadilo?

S tím, co jsme viděli, jsme prostě nemohli být spokojeni, a proto jsme se otevřeným dopisem obrátili na poslance Parlamentu ČR a zastupitele města. V tomto dopise jsme je upozornili, že projekt, který připravil pan ministr jako náhradu za Úrazovou nemocnici, je zcela nedostačující. Pod dopis se podepsala velká část lékařů i sester – kdo jiný než ti, kdo v traumacentru pracují, mohou připravované nové traumacentrum posuzovat, teoretici z ministerstva?

Myslíte si, že by mohly budoucnost nemocnice ovlivnit krajské volby? Jste jako odboráři spokojeni s jejich výsledkem?

Ano, určitě. Úrazová nemocnice působí jako traumacentrum pro celý kraj, nejen pro město Brno, proto je důležité, pokud o její zachování bude usilovat město společně s krajem. Vítěz krajských voleb ČSSD v čele s panem poslancem Haškem mají o Úrazovou nemocnici zájem.

Doufáme, že pan ministr nebude názor krajské samosprávy ignorovat. Celou dobu tvrdí, že traumacentrum nemůže být v městské nemocnici, v krajských nemocnicích ale traumacentra fungují, takže pokud se město spojí s krajem, neměl by pan ministr proti převedení úrazovky už nic namítat.

Do Senátu se dostal kandidát sociální demokracie Miloš Janeček, který se rozhodl bojovat právě za zachování úrazovky. Myslíte si, že se mu může podařit nějak osud nemocnice ovlivnit?

Jistě, je velmi užitečné, když bude moci senátorům podat informace o Úrazové nemocnici pan profesor, který nemocnici dobře zná, a nebudou odkázáni jen na informace senátora Julínka.

Stěžovali jste si, že nemáte od ministerstva informace, že s vámi nekomunikuje. Zlepšilo se to již nyní?

Ne. Nikdo z ministerstva s námi nekomunikuje a žádné informace nedostáváme ani prostřednictvím pana ředitele. Pokračujeme ve své práci a současně hlídáme, aby se ministerstvo nepokusilo o nějaký protiprávní krok, který by mohl nemocnici poškodit – například zrušení smlouvy s pojišťovnou, zrušení lůžek, odvezení přístrojů.

V případě, že by zákon prošel, není zcela jasné, zda VZP bude péči v nemocnici hradit. Již dříve avizovala, že smlouvy zřejmě neuzavře.

Nemůžu rozhodovat za VZP, ale akutní péči by hradit měli. Zajímalo by mě, co je může vést k tomu, aby tuto péči nehradili. Přeci nemůže být jediný důvod příkaz ministra! Myslím si, že by toto měla být apolitická otázka, čistě na odborné stránce.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Radost v Úrazovce: poslanci nemocnici podrželi

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Radost v Úrazovce: poslanci nemocnici podrželi

Komentáře

dalších 12 komentářů
Petr Bouzek Proč jsou reg. poplatky špatné  | 13. 11. 2008 08:03

Regulační poplatek je platba za nic, přitom zůstává ve zdravotnickém zařízení, které je vlastně nepřímo předává zdravotní pojišťovně. Takže zdravotníci dělají ty vybírací blbečky. A ještě to některé z nich přímo těší, viz. názory vedení Sdružení praktických lékařů. Jiná cesta by byla, kdyby se v ambulanci vybírala poměrná část. Dejme tomu desetina z ceny výkonu přímo od pacienta. To by bylo také únosné, také by to regulovalo, výchovný účinek na pacienta by byl ještě větší a hlavně by to mělo smysl. Proč je takové řešení pro zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví absolutně nepřijatelné?! No protože by se zreálnila cena za zdravotnické výkony. A to je to poslední co si zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví přeje. Je třeba odírat zdravotníky dokud to jde a dokud se nechají. A zatím se nechávají a někteří tomu ještě angažovaně pomáhají.

kompetence a pravomo Re:Do háje s těmi poplatky-pozice zákazníka  | 13. 11. 2008 07:30

Ale vždytˇlékaři mají spoustu pravomocí a kompentencí, že jsou i ochotni nějaké přepustit sestrám. Co by pak měl říkat pacient,když s ním ani není diskuze? To si myslím,je ta chyby,že s námi není diskutováno, ale my pacienti jsme bezprávní,naše požadavky jsou opomíjeny. Přeci v Tescu vám taky nepřidělí housku nebo chleba podle toho,co mají,ale podle přání zákazníka.

Petr Bouzek Do háje s těmi poplatky, jsou to zlo  | 13. 11. 2008 07:07

Regulační poplatky jsou dobré pro zdravotní pojišťovny. Tak ať si to řeší ony. Proč to mají za ně dělat doktoři? Lékař může pro pojišťovnu vykázat kód. Za ten chtít platbu od pojišťovny a pojišťovny ať si řeší výběr regulačního poplatku se svým pojištěncem. Vybírání regulačních poplatků přímo zdravotníky je ten nejhorší modrý bolševismus a další ponížení úrovně zdravotníků. Prostě modří bolševici pokračují v trendu bývalých rudých bolševiků, mít doktory a sestry za bezprávné a poslušné sluhy.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné