Rafaj potvrdil královéhradeckému holdingu pokutu 300.000 korun

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj potvrdil Zdravotnickému holdingu Královéhradeckého kraje pokutu 300.000 korun. Holding chyboval při veřejných zakázkách z let 2007 a 2008 v hodnotě 35 milionů korun.

Způsob zadání zakázek omezil soutěžní prostředí. O potvrzení pokuty informoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v tiskové zprávě. Pokuta je nyní pravomocná. Lze proti ní teoreticky podat žalobu. Řešil by ji Krajský soud v Brně a po případném odvolání Nejvyšší správní soud.

Prvostupňové rozhodnutí padlo letos v lednu. Holding výši pokuty označil za nepřiměřenou a odvolal se k předsedovi ÚOHS Rafajovi.

„Vzhledem k závažnosti porušení zákona však k této námitce nebylo možné přihlédnout. Zadavatel si omezením soutěžního prostředí přinejmenším potenciálně způsobil možnou ekonomickou ztrátu, přitom se nebránil argumentovat tím, že uložená sankce je citelným zásahem do jeho rozpočtu,“ uvedl Rafaj.

Zadavatel zakázky v rozporu se zákonem rozdělil zakázky do samostatných smluv tak, že žádná z nich nepřesahovala limit dva miliony korun, do nějž zadavatelé nemusejí vypisovat výběrové řízení. Zakázky se týkaly například ultrazvukových přístrojů, hematologických analyzátorů a další zdravotnické techniky. Antimonopolní úřad našel pochybení v celkem šesti zakázkách.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje tvoří deset akciových společností. Vedle čtyř oblastních a jedné městské nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem to jsou firmy, které zabezpečují služby pro zdravotnictví.

Ohodnoťte tento článek!