Přejít na obsah

Rakovina má stoupnout trojnásobně

zpět
8.6.2009

Do roku 2030 by měl trojnásobně stoupnout výskyt nádorových onemocnění na celém světě. "Není důvod se domnívat, že v ČR by tomu bylo jinak," řekl Právu ve čtvrtek profesor Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze...

Že ve světě o tolik stoupnou nádorová onemocnění, zaznělo na největším onkologickém kongresu, který se začátkem června konal v USA. Zúčastnilo se ho 30 000 onkologů ze 100 zemí světa. Petruželka byl mezi nimi a včera se vrátil do vlasti.

V ČR ročně nyní nově onemocní rakovinou zhruba 70 000 lidí a 28 000 osob na tuto nemoc zemře. Podle prognózy tato čísla mají stoupnout trojnásobně.

„Důvod zvýšení je v tom, že populace stárne a výskyt zhoubných nádorů je právě u ní nejčastější. Medicína totiž dnes umí řadu nenádorových nemocí vyléčit, tím se stále více lidí dožívá vyššího věku a riziko rakoviny rychle stoupá,“ uvedl profesor.

Dalším důvodem jsou preventivní programy na vyhledávání onkologicky nemocných, kdy se podaří zachytit nádor v raném stadiu, kdy je ještě plně léčitelný. I to zvyšuje počty onkologicky nemocných, na druhé straně ale přispívá k tomu, že se na rakovinu umírá méně.

Podle profesora Petruželky by politici měli na předpokládaný růst počtu onkologických onemocnění myslet a vytvořit v předstihu předpoklady - finanční i diagnostické - pro úspěšnou léčbu. Na zmíněném kongresu byl přijat i koncept adresné péče o každého nemocného se zhoubným nádorem. Znamená, že pacient nejen dostane správnou léčbu ve správnou dobu, ale lékaři musejí individuálně přistupovat ke každému pacientovi, a to dokonce v každém stadiu nádorové choroby.

„Už před rozhodnutím léčby bychom měli mít tzv. molekulární nebo genetický popis nádoru a na jeho základě rozhodnout o léčbě. To se již částečně děje. Jde o vyšetření tzv. ras mutace, což je jedna porucha v genové sekvenci a ta pomůže k odhalení léků, které jsou pro pacienta neúčinné,“ řekl profesor.

Tato individualizace léčby by měla vést i k drastické redukci nákladů na léčbu. Výběr a zahájení léčby bez určení molekulárních biomarkrů nebude v budoucnu možné, a jak řekl profesor, povede k ukončení necíleného podávání cílené léčby.

Např. u nemocných s nádorem tlustého střeva a konečníku, kde se vyskytuje uvedená genová porucha, je používaná cílená molekulární léčba ve 40 % neúčinná.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Rakovina má stoupnout trojnásobně

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Rakovina má stoupnout trojnásobně

Komentáře

další 2 komentáře
mona mlžení  | 9. 06. 2009 20:26

Kolem rakoviny se stále mlží, nikdy jsem se nedočetla přesně, jak se který druh (promiňte ty neodborné výrazy) léčí a co se na to používá. Co nám to, prostým lidem, nějak jednoduše vysvětlit? Možná bychom to pochopili. Někdy mám pocit, že to zkusí - buď to zabere nebo ne. Nic víc. Přiživují se pouze farmaceutické firmy a člověk nic neznamená. Zažila jsem to na mojí mamince. Dejte pokoj s takovými články a raději se postarejte o prevenci stresu v populaci.

iso O čem asi je Hygienický úřad a před čím nás vlastně chrání? Nebo jenom šikanuje živnostníky?  | 8. 06. 2009 11:59

Jak to, že nás stát nechrání zákazem používání např. "éček" a dalších např. umělých cukrů, jež jsou již dávno ve světě zakázány? Je toho mnoho, co se v Česchách ještě smí a ve světě již dávno ne. Nebo se chce stát stát obviněným s úhradou škod na zdraví? Jak to, že nás neochrání před růstem supermarketů jež nás mají krmit "odpadem", které máme jíst z EU. Co jim spadne pod stůl...a oni sami nechcou...Nedivým se, že budeme na tom zdravotně hůř a hůř. ALE NEMUSÍME BÝT! Kdo se o sebe stará, tak se stará. Ale jaksi, ač se starám, tak mne mrzí zatížení zdravotnmích pojišťoven (zbytečné), zatížení důchodového systému (vymírání), jako povoleného "letadla". Jež se mne také dotkne - ač se starám, sám o sebe.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné