Rakovina: Počet vyléčených je stále vyšší

Počet nádorových onemocnění v České republice stoupá, ale počet lidí, kteří mu podlehnou, je rok od roku menší. Je to výsledek úspěšné léčby a pokroku medicíny…

„Přesto každý třetí rakovinu dostane a každý čtvrtý na ni zemře,“ upozorňuje profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

I proto vznikl Národní onkologický program, který se soustředí na prevenci onemocnění a chce, aby o rakovině se veřejně mluvilo a nebyla tabu.

„Za posledních třicet let stoupla např. v České republice rakovina prsu u žen o 120 procent, Čechům patří smutné světové prvenství v rakovině tlustého střeva a konečníku v přepočtu na 100 000 obyvatel, roste počet nemocných rakovinou plic, prostaty i děložního čípku,“ říká profesor Vorlíček.

Dodává, že díky rozsáhlým preventivním programům se podařilo už ve veřejnosti vytvořit ovzduší, kdy se začíná otevřeně mluvit o rakovině prsu i tlustého střeva. Přesto mnoho lidí stále nechce o tom ani slyšet a strká tzv. hlavu do písku.

Tři hlavní úkoly

Proto i Národní onkologický program se chce soustředit na:

* snížení výskytu nádorových onemocnění a úmrtnost na ně

* zlepšení kvality života onkologicky nemocných

* racionalizaci nákladů na diagnostiku a léčbu rakoviny.

V České republice nyní léčí rakovinu asi 200 pracovišť a do budoucna by jich mělo být zhruba dvacet. Některá už onkologická společnost schválila. V těchto centrech bude nejmodernější diagnostika, léčba a budou léčit nejtěžší případy.

„Za léčbou se bude jezdit a česká veřejnost si na to musí zvyknout. Je vždycky lepší, aby probíhala na pracovišti, které s ní má bohaté zkušenosti, než tam, kde takové zkušenosti nejsou. V onkologických centrech by naděje na vyléčení měla být větší,“ řekl profesor Vorlíček.

Ostatní pracoviště, kde se dosud rakovina léčí, ale nezaniknou. Měla by léčbu poskytovat dál, ale v méně závažných diagnózách, nebo naopak včasnou diagnostikou vyhledávat nemocné.

Kniha pro učitele

Onkologická společnost připravuje i knihu pro učitele, jak mají vykládat dětem základních škol prevenci nádorového onemocnění. Chtějí ji nabídnout všem pedagogickým fakultám, jež připravují budoucí učitele.

„S prevencí rakoviny musíme začít už od časného dětského věku, aby se stala součástí jejich života a myslely na ni. Jen tak změníme přístup k rakovině, která nebude tabu, a to umožní snížit počet nemocných rakovinou,“ uzavřel Vorlíček.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!