Přejít na obsah

Rakovina prostaty ročně odhalena u 3500 mužů, screening ČR nemá

zpět
9.6.2010
rakovina, onkologie
zvětšitrakovina, onkologieZdroj: www.wellcome.ac.uk

rakovina, onkologie | Zdroj: www.wellcome.ac.uk

 

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších zhoubných onemocnění českých mužů. Ročně je zjištěna u 3500 pacientů, kolem 1350 na ni zemře. Nemoc nemá v počátcích žádné příznaky. Odhalit ji může screening, ten ale zdravotní pojišťovny neplatí.

Odborníci radí mužům po padesátce, aby při preventivní prohlídce u praktického lékaře jednou za dva roky si vyžádali i toto vyšetření. Pokud potíže nemají, vyjde je na zhruba 150 korun. Mají-li už potíže, hradí vyšetření pojišťovna.

„Tento nádor stojí zcela mimo možnost primární prevence, nelze mu předcházet, ale dá se v sekundární prevenci včas odhalit,“ řekl přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno profesor Dalibor Pacík, předseda projektu Europa Uomo CZ. Uomo znamená v italštině muž, protože právě na muže je projekt zaměřen.

Počínající onemocnění lze odhalit pohmatem, kdy lékař vyšetří prostatu přes konečník, a testy PSA. Tento specifický antigen by si každý muž měl nechat zjistit ve 40. roce věku, zejména když někdo v rodině tímto typem rakoviny trpí. V dalších letech by opakovaná vyšetření měla potvrdit, zda hodnoty PSA jsou stejné či stoupají a jakou rychlostí. Rychlý růst je varující a naznačuje, že hrozí rakovina prostaty.

„Včasným vyšetřením PSA se zachytí až 95 procent onemocnění v raném stadiu, kde se rakovina dá zcela vyléčit,“ upozornil přednosta urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice profesor Tomáš Hanuš, který je místopředsedou projektu Europa Uomo CZ.

Oba potvrdili, že při vyhledávání této nemoci hrají důležitou roli ženy. Měly by donutit svého muže, aby šel na vyšetření, pokud si u něj všimnou změn, jako jsou poruchy v sexu nebo časté noční močení, kdy proud moči je kvůli narůstající prostatě přerušovaný či menší.

Profesor Pacík doplnil, že plošný screening někteří odborníci zpochybňují, odhalí totiž až 50 procent nádorů takzvaně klinicky nevýznamných. Muž s nimi žije a ke smrti nevedou. Radikální léčba by ho jen zatěžovala, stačí jen „aktivní“ sledování.

Léčba postupuje podle evropských standardů, shoduje se tedy na všech pracovištích v Česku. Novinkou posledních let je individualizovaná léčba, která přihlíží k věku pacienta, jeho celkovému zdravotnímu stavu, stadiu onemocnění, rychlosti postupu, efektivitě dosavadní léčbu a nežádoucím účinkům. Vše se děje s ohledem na zachování co nejvyšší kvality života.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Rakovina prostaty ročně odhalena u 3500 mužů,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Rakovina prostaty ročně odhalena u 3500 mužů,…

Komentáře

1 komentář
brož dg  | 9. 06. 2010 09:30

ca prostaty může s jistotou sdělit pouze patolog po provedené biopsii,hodnoty PSA i indexu jsou pouze orientační,to by pacík mohl vědět!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné