Rath a Kubek podepsali petici proti privatizaci nemocnic

Proti privatizaci nemocnic, s níž počítá středočeská koncepce zdravotnictví, vystoupili prezident České lékařské komory David Rath a předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Oba se připojili k petiční akci, kterou v dubnu zahájili sociálnědemokratičtí členové středočeského krajského zastupitelstva…

PRAHA –

Petici podepsalo již 70 tisíc lidí, mimo jiné ministryně zdravotnictví Milada Emmerová a europoslanec Richard Falbr (oba ČSSD).

Středočeský zastupitel za ČSSD Richard Dolejš řekl, že podle průzkumu agentury STEM-MARK je 72 procent Středočechů proti privatizaci nemocnic.

„Privatizace okresních nemocnic je experiment, který nemá v Evropě obdoby,“ prohlásil Kubek.

Odbory se podle něj obávají, že nemocnice orientované na zisk budou rušit ty druhy péče, které nevydělávají peníze, ale přitom jsou pro občany nezbytné.

Státní versus soukromé

Horší kvalitu péče v soukromých nemocnicích dokládá podle Kubka americká studie, z ní vyšlo, že úmrtnost v soukromých nemocnicích je o dvě procenta vyšší než ve veřejnoprávních.

„Základní síť nemocnic by měla zůstat v rukou státu,“zdůraznil odborář a dodal, že v soukromých nemocnicích v Česku mají lékaři nižší platy o deset procent a sestry dokonce o čtvrtinu než v nemocnicích státních, proto houfně odcházejí. Za privatizací vidí Kubek snahu krajů zbavit se zodpovědnosti.

Politická reprezentace, a to nejen středočeská, by měla podle Ratha vyjít ze zkušenosti EU, USA či Kanady, kde až 80 procent nemocnic jsou neziskové veřejné organizace. To je podle Ratha i požadavek ČLK.

„Jakékoli experimenty považujeme za lehkovážný hazard se životy a zdravím občanů,“ řekl.

Česká lékařská komora vypracovala teze zákona o neziskovém lůžkovém zařízení, který by situaci řešil. Podle Ratha je návrhu nakloněna ministryně i řada poslanců napříč politickým spektrem.

Podle komory by měly být dvě třetiny nemocnic veřejnoprávními neziskovými organizacemi. Komora počítá s trvalou kontrolou kvality péče. „Pacienta zajímá, kde má naději na vyléčení, ne dluhy nemocnic,“ řekl Rath.

Středočeský zastupitel za ČSSD Karel Machovec dodal, že byla vytvořena pracovní skupina, která v dohledné době předloží do Parlamentu návrh tohoto zákona, aby byl projednán ještě letos.

Bendl od svého záměru neustoupí

Středočeského hejtmana Petra Bendla od záměru privatizovat nemocnice iniciativa ČSSD odborů neodradí. Řekl, že neziskové organizace mají své místo především v sociální sféře. V kraji počítá s privatizací menších a nejvíce zadlužených nemocnic.

Hejtman podle svých slov zákonodárnou iniciativu sociálních demokratů vítá, tato dílčí úprava však podle něj měla přijít mnohem dříve. „Konečně iniciativa, která upraví fungování nestátních neziskových organizací, což je po sedmi letech

vládnutí sociální demokracie velký dluh,“ řekl.

Bendl vytýká vládě, že nekoncepčně převedla zadlužené nemocnice na kraje a nechala je, ať si poradí samy. Kabinet podle něj neposkytl koncepci zdravotnictví, která by byla pro kraje vodítkem, a straší privatizací.

„Jestliže někdo straší, že tím dojde k tunelování, tak lže,“ řekl. Poznamenal, že petice je formulována tak, že kdyby nebyl informovaný, podepíše ji také.

Na obranu Bendla i krajské koncepce vystoupili v pondělí ředitelé čtyř středočeských nemocnic. Více ZDE.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!