Rath a Šnajdr se pohádali kvůli změnám a stavu zdravotnictví

david rath

O změny a stav zdravotnictví, zejména o význam a důsledky poplatků, se v nedělní Partii televize Prima podle očekávání pohádali středočeští volební lídři ČSSD a ODS, hejtman a exministr zdravotnictví David Rath a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Náměstek uvedl, že zdravotnické poplatky prokázaly svou nezbytnost a pozitivní efekt pro české zdravotnictví. „Zrušení zdravotnických poplatků znamená okamžitý výpadek šest miliard pro české zdravotnictví plus dodatečné výdaje zdravotních pojišťoven,“ prohlásil Šnajdr, podle něhož by to znamenalo kolaps zdravotnictví.

Šnajdr zopakoval, že poplatky pomohly zvýšit kvalitu a dostupnost specializované zdravotnické péče. Sociálními demokraty plánovaná redukce zdravotních pojišťoven by podle náměstka znamenala přechod na centralistické socialistické zdravotnictví a ČSSD prý nemyslí vážně zavedení připojištění.

Rath prohlásil, že se za vlády Mirka Topolánka (ODS) navzdory předvolebním slibům zvýšila spoluúčast u léků z 12 na 16 procent, zhruba o 20 miliard korun. ČSSD chce tuto hranici snížit na 13 či 14 procent, návrat na 12 procent prý není možný.

Rath také několikrát zopakoval, že se za uplynulé čtyři roky zpomalil nárůst střední délky života. „Všichni nežijící statistici se obracejí v hrobě a všichni žijící se modlí,“ reagoval Šnajdr.

Exministr zdravotnictví také uvedl, že krajské nemocnice prý kvůli snížení peněz od státu naopak musely zavést pořadníky pro pacienty. Šnajdr odvětil, že pokud mají některé středočeské nemocnice problémy, nesouvisí to s ministerstvem zdravotnictví, ale s hospodařením těchto nemocnic. „Můžete si hrát na barona Prášila a vyprávět si pohádky třeba o perníkové chaloupce,“ kontroval Rath.

„Já bych si moc přál, aby z naší politické scény zmizeli lidé, kteří pro zvolení otočí své názory, kteří umí pouze špinit a pro své útoky a pro své urážky nemají žádné důkazy,“ prohlásil Šnajdr, podle něhož je Rath příkladem obou těchto rolí. Svému oponentovi věnoval web, kde ho označuje za chameleona.

Doktor medicíny Rath uvedl, že v takovém případě by byl Šnajdr straka zlodějka, a během celého pořadu náměstka oslovoval jeho akademickým titulem bakalář. Věnoval mu místo ve své encyklopedii pravicových politiků, která má vyjít za dva týdny. Šnajdr poukázal na to, že zatímco on svou kampaň platí ze svého a dal za ni 23.000 korun, Rath zneužívá pro svou kampaň krajských peněz.

Šnajdr mezi priority ODS zařadil udržení nárůstu špičkové zdravotnické péče, komerční připojištění, zajištění lůžek následné péče, podporu prevence a zavedení pořádku v poplatcích, které nyní kraje proplácejí v rozporu se zákonem.

ČSSD chce podle Ratha zdravotnictví západoevropského formátu, které bude založeno na veřejnoprávním charakteru. Chce redukci počtu zdravotních pojišťoven a chce z nich i z nemocnic udělat veřejné neziskové organizace.

Ohodnoťte tento článek!