Rath bude poplatky proplácet i nadále, přechází na plzeňský model

Středočeši nebudou muset ani nadále hradit regulační poplatky v krajských nemocnicích. Přechází se ale na tzv. plzeňský model, tedy nejdříve pacient poplatek zaplatí a zpětně požádá kraj o jeho proplacení. Hejtman kritizoval ostatní regiony, že předvolební slib ČSSD tak rychle opustily.

Plzeňský kraj skutečně potvrzuje, že tento způsob tolik nezatěžuje krajskou pokladnu, navíc ho jako jediný v zemi nenapadalo ministerstvo vnitra.

„Naší výhodou je, že máme jednobarevnou radu, takže jsme se shodli na maximální snaze splnit předvolební sliby. Ale zároveň musíme reagovat na novou situaci a novou pravicovou vládu,“ prohlásil hejtman David Rath.

Připomněl, že nově vznikající vláda chce poplatky dokonce zvýšit, a za takové situace je podle něj nynější model neudržitelný. „Kdybychom zachovali současný systém, tak bychom museli platit daleko víc, protože vláda chce třeba poplatky za hospitalizaci skoro zdvojnásobit,“ podotkl.

Hladní důvod? Úspora

Loni kraj zaplatil za poplatky 80 milionů korun. Hejtman odhaduje, že po zavedení plzeňského modelu klesnou roční výdaje kraje na pouhých sedm milionů korun. Odvozuje to z praxe Plzeňského kraje, který vloni za poplatky zaplatil 5 milionů korun.

Původně se uvažovalo o tom, že o úhradu poplatku by mohli žádat jen sociálně slabí, nakonec se ale budou mít tuto možnost všichni. „Ale věříme, že občané naplní princip solidarity a že ti, pro které to nebude mít takový význam, o ten poplatek nepožádají,“ uvedl hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD).

Rath podotkl, že by bylo obtížné zkoumat poměry jednotlivých žadatelů a hejtmanství by se muselo spokojit s jejich čestným prohlášením.

Rath: Asociace selhala

Většina regionů už s proplácením poplatků za pacienty skončila, zvýhodnění dosud zůstává jen ve Středočeském a Plzeňském kraji. Rath zkritizoval Asociaci krajů ČR, že ostatní regiony tento předvolební slib ČSSD tak rychle opustily. Podle jejího předsedy Michala Haška ale záleželo na každém kraji, jak se rozhodne. Asociace může jen doporučovat a koordinovat.

Postup krajů podle něj vzalo na vědomí předsednictvo sociální demokracie, což by měl Rath jako jeden z místopředsedů asociace respektovat. „Škoda, že s takovým nasazením, jaké nyní mediálně předvádí v otázce poplatků vůči asociaci a svým kolegům, nepracoval dříve ve prospěch všech krajů,“ uvedl Hašek.

Rath ale tvrdí, že i předsednictvo ČSSD se klonilo k variantě počkat na sestavení nové vlády a na to, kdo bude ministrem zdravotnictví a vnitra, a následně přejít na nějakou kompromisní variantu.

„Samozřejmě kraje jsou autonomní, jsou tam různé koalice, na jižní Moravě měl kolega Hašek koalici s ODS, pravděpodobně to nemohl už ustát, to proplácení poplatků. Byť to opustili, tak mu to nepomohlo, protože víte, že ta koalice se tam rozpadla a doposud tam nemají krajskou vládu,“ dodal Rath.

Ohodnoťte tento článek!