Rath chce, aby Američané spolupracovali s IKEM místo s Brnem

Mezinárodní centrum klinického výzkumu by místo v Brně mohlo vzniknout v Praze. Ministr zdravotnictví David Rath řekl, že projekt spolupráce americké kliniky Mayo se špičkovým pražským pracovištěm mu přijde jako velmi perspektivní. Americkým odborníkům již prý svůj záměr dal najevo…

PRAHA –

„Vyslal jsem už určité signály vůči americké straně, že bych je rád v Praze uvítal, rád bych jim IKEM ukázal a diskutoval s nimi, zda by dali přednost Praze,“ řekl.

Rath tak hledá řešení situace, kdy část brněnských odborníků soustředěná kolem bývalého ředitele tamního Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jana Černého podle něj projekt odmítá.

Rath v lednu pětašedesátiletého Černého odvolal z vedení centra s odkazem na jeho věk, podle Ratha by v čele takové instituce měl stát někdo mladší. Odborné znalosti Černého však nezpochybnil a vítá, že profesor v centru dál působí.

Černý Rathův záměr nechtěl příliš komentovat. „Já na to neříkám vůbec nic. Mě to nepřekvapuje. Pan ministr má právo se k věci vyjadřovat,“ řekl dnes ČTK bývalý šéf centra.

Záměrem vytvořit centrum místo v Brně v Praze ale není nadšen ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Roman Kraus. V areálu nemocnice mělo zařízení sídlit. „Já doufám, že se ještě podaří učinit kroky, aby bylo centrum u nás. Bohužel se brněnská strana na tomto projektu nedokázala dohodnout.

Překvapivé je, že projekt, který byl dříve shazován, je nyní všeobecně považován téměř za bezchybný,“ řekl ředitel. Podle svých slov ale považuje za nejdůležitější, aby centrum vůbec v Česku vzniklo.

„Část brněnských odborníků projekt odstřeluje, zatímco pražská medicínská elita by tuto spolupráci v hlavním městě ráda viděla,“ dodal ministr. Na projekt je zapotřebí dvou miliard korun, vláda zatím o této investici nerozhodla.

Spolupráci s klinikou Mayo by uvítal přední český odborník na srdeční operace, přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk. „Nikdy jsme se nebránili spolupráci s žádným výzkumným ústavem, natož s touto klinikou, se kterou máme dlouhodobě velmi blízké kontakty,“ řekl Pirk. Poznamenal, že pro každou instituci je spolupráce s Mayo klinikou přínosem.

Rath rovněž řekl, že v rámci změn pražského zdravotnictví se zvažuje o spojení IKEM s Fakultní Thomayerovou nemocnicí. Jejich areály těsně sousedí. Analýza podle Ratha dosud není hotova, podle prvních výsledků se zdá, že spojení přinese úspory ve výdajích na údržbu, stravování, dopravu či zásobování.

Spojení sousedících ústavů ostře odmítl ředitel IKEM Rudolf Poledne. Řekl, že instituce přes 12 let sídlily ve společném areálu, ale nyní je IKEM na svém pozemku a ve své budově. „Oni mají dluhy, my ne, oni jsou běžná nemocnice a my jsme zaměřeni na vědu a evropskou medicínu,“ vysvětlil svůj odmítavý postoj.

IKEM se podle ředitele chce stále více přibližovat v úrovni péče západní Evropě a chce získat peníze z evropských výzkumných fondů na své transplantační programy. „To je jiná problematika než Thomayerova nemocnice, která musí plnit celé spektrum péče pro spádovou oblast,“ dodal Poledne.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jan Viktorin

Jak to ten náš „Napoleon“ všechno stihne. Jeden den jedná s Araby, druhý den s Američany, jindy pohrozí zrušením 80-100 nemocnic, hrozí rušením celých vědních oborů, farmacie, ruší firmy s miliardovými obraty, pojištovny, a když mu nezaplatíte, třeba zruší jednou celé zdravotnictví, i s pacienty a bude léčit Araby, ti mají více peněz.

Nejhorší vlády jsou ty, které všechno stihnou, do všeho strkají nos, všemu rozumí, o všem rozhodují, všechno ovlivňují, tu danovými prázdninami, tu dotacemi,. Tím,

že jednomu pomůžou, často i v dobrém úmyslu, poškodí ostatní tím, že jim nepomohli stejně.

Malokterý člověk dokáže jednat nezištně, zvláště ti chudí, nemajetní, kteří se rychle vyšvihli, nedokážou odolat lukrativním nabídkám a proto se rychlé chopí příležitosti. Ví, že za pár měsíců už ve svém křesle nemusí být, tak musí urvat co se dá. Tj. všechno musí rozhodovat oni, aby si naplnili kapsy zlaťáky. Je třeba uzákonit, že vlády a parlament přestanou škodit vlastnímu lidu!!!!

Ohodnoťte tento článek!