Rath chce, aby zaměstnanecké pojišťovny platily nemocnicím více

Ministr zdravotnictví David Rath chce vzít zaměstnaneckým pojišťovnám část přebytků na jejich účtech. Hodlá je totiž donutit, aby platily více za péči nemocnicím. Novinářům v pondělí řekl, že zatímco VZP měla na konci roku téměř desetimiliardový propad, zaměstnanecké pojišťovny mají na kontech přebytek 3,5 miliardy…

PRAHA –

„Zavedli jsme takzvaný koeficient Jánošík, někdo tomu zle říká drancovací koeficient,“ uvedl. Koeficient se určuje pro každou zdravotní pojišťovnu zvlášť a jeho výše odpovídá zůstatkům na kontech. „Tyto pojišťovny tudíž budou platit víc, než platí VZP jednotlivým smluvním partnerům,“ prohlásil Rath.

„Označení drancovací koeficient je nejblíže pravdě. Je to postavené na hlavu. Proč by měla pojišťovna, která dobře hospodaří, platit za operaci žlučníku třeba dvakrát více než VZP,“ řekl ředitel Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera.

Peníze by podle Ratha měly sloužit hlavně na úhradu nákladných onemocnění, kde se počet pacientů každoročně zvyšuje. „Byli bychom rádi, aby se část těchto peněz, zhruba jeden a půl miliardy korun, dostala navíc do zdravotnických zařízení,“ dodal ministr.

Koeficient podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jany Kocové platí od ledna, Kothera o něm však nic neví. „Máme nyní finanční rezervu na 25 dní. Takový koeficient by znamenal prodloužení splatnosti faktur a zadlužení dalších zdravotních pojišťoven,“ vysvětlil dopad opatření na zaměstnanecké pojišťovny Kothera.

V Česku je devět zdravotních pojišťoven, vedle VZP osm zaměstnaneckých. Z deseti milionů obyvatel je u zaměstnaneckých pojištěno 3,687 milionu lidí.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Petr

Komunismus nejhrubšího zrna!!! To snad ani soudný člověk říct, natož pak zavést nemůže! Od toho tu je přece ÚHOS – nemůžu jednu pojišťovnu zvýhodnit tím, že jí proplatím více než té druhé (nad kterou nemám moc, takže ji raději chci zrušit). Nebo to v našem státě, jehož řídící metody začínají nápadně připomínat Severní Koreu bude normální a všem bude procházet donekonečna ?

ekonom.zdravotnik@seznam.cz

Tohle už je nejen socialismus, ale komunismus nejhoršího ražení. Jestli si někdo dovolí prosazovat, že by někdo měl za stejnou věc platit víc než někdo jiný, a nařídí mu to, pak je to porušení všech právních norem. jestli je sazebníkem výkonů stanoveno, že například (pochopitelně přesná čísla nevím) operace žlučníku je oceněna 5.000 bodu po 0,89 Kč, pak pokud někdo řekne, že tohle platí pro VZP, ale že například pro OZP to ještě vynásobíme koeficientem 1,1, protože OZP má ještě peníze na běžném účtě, pak je to prachsprosté okrádání, které by mělo být trestně postiženo. A pokud to vyhlásí ministr, pak by ho měl premiér okamžitě odvolat a vydat policii k trestnímu stíhání.

Jana

Rath chce,aby zaměstnanecké pojišťovny platily nemocnicím více. A úroč.potrestat je za to,že dobře hospodaří a nemají přebujelou administrativu jako VZP? Na zaměstnaneckých pojišťovnách sedí minimum lidí,kteří zvládají práci stejně,jako na VZP mnohonásobně větší počet lidí.Jeden příklad z vlastní zkušenosti.Každý měsíc nosím na pojišťovny vyučtování za lékárnu.Na všech zaměstnaneckých pojišťovnách,předám fakturu,disketu s daty,recepty a poukazy na jednom místě,jedné osobě a to ve velmi příjemné atmosféře a při odchodu mi ještě popřejí hezký zbytek dne.

Na VZP musím v jednom patře,v jedné kanceláři s pěti úřednicemi,které se tváří otráveně fakturu a disketu,o patro níž v druhé kanceláři,kde sedí 3 úřednice,ale aspoň se tváří mile,předám poukazy a o dvě kanceláře dále,sedí čtyři úřednice na přejímce receptů a štěkne na Vás odneste to do skříňky v rohu.Asi je přepracovaná a unavené posunutím archu papíru k podpisu vrácených receptů k přeúčtování.No a to pak dostanou 13 a 14tý plat,který mají garantován kolektivní smlouvou.Za co a z čeho,když májí dluhy vůči zdravotnickým zařízením to 13miliard.

JUDr. Jan Pelc

Ze zveřejněného článku není jasné, jakou legální cestou by chtěl dr. Rath, ministr české sociálně demokratické vlády, dosáhnout toho, aby zaměstnanecké zdravotní pojišťovny musely nemocnicím hradit poskytnutou zdravotní péči vyššími částkami než VZP.

To, že by tak rád učinil jen potvrzuje opodstatněnost již mnohokrát z různých stran vyslovených pochybností o ministrově duševním zdraví. Jedno je však jisté: V právním státě, který je navíc členským státem Evropské Unie je něco takového zcela nepřípustné.

Všechny podobné bezskrupulózní výpady proti pravidlům volné hospodářské soutěže a proti nedotknutelnosti soukromého vlastnictví, jichž jsme v ČR svědky zejména od nástupu vlády ing. Parobka připomínají spíše diktaturu, než právní demokratický stát. Co na to Evropská Unie? Ještě pár slov k samotné problematice plurality zdravotních pojišťoven: To, že některé z nich hospodaří lépe než jiné nezakládá žádné právo státu tyto pojišťovny okrást. Rozdíly v úspěšnosti hospodaření zdravotních pojišťoven by měly být signálem i pro nás, řadové pojištěnce, při rozhodování, kterou zdravotní pojišťovnu je vhodné opustit a u které se nově zaregistrovat.

Dokud levice nezmění zákon o zdravotním pojištění, platí jen dvě podmínky omezující přechod pojištěnců od jedné zdravotní pojišťovny ke druhé: od poslední takové změny musí uplynout nejméně doba 1 roku a změna bude platit od prvního dne nejbližšího následujícího čtvrtletí. Nebudu se už chovat jako ovce, ještě do konce tohoto týdne se půjdu přeregistrovat od VZP k pojišťovně Metal-Aliance (snad nám ji levice nezruší).

Bude to můj malý příspěvek k podpoře zaměstnaneckých pojišťoven v jejich nelehké obraně proti socialistické zvůli českého státu. Ach jo, kam jsme se to jen

16 let po listopadu dostali!

MUDr. Pavel Vepřek, předseda, o.s. Občan

Představa, že přijdeme do obchodu, vybereme si zboží a u kasy nás požádají o nahlédnutí do peněženky, aby podle jejího obsahu určili cenu je absurdní. Používání oprášeného koeficientu K (Rath nevymyslel nic nového, stejné hlouposti vyhlašovali i minulí ministři), kterým se navyšuje výše úhrady nemocnicím podle výše zůstatku na účtu pojišťovny, je neomaleným tunelováním prostředků pojištěnců a o jeho skrytých motivacích se dá barvitě spekulovat. Největší přebytky na účtech měly obě severomoravské pojišťovny, a tak budou muset navýšit úhrady nemocnicím o 8 až 9 procent. Že by to byla ministrova forma omluvy Euromednetu za napadání v minulosti?

Pavel Strnad

Ale ten princip je prostě zločinný. Pojišťovna nabízí služby a každý má možnost se k ní přihlásit. Není přece pravidlo,že nepracující automaticky musí přejít k VZP, do mé ordinace dochází dost nepracujících občanů, kteří jsou u jiné pojišťovny. Není to přeci chyba těchto pojišťoven,že na začátku se všichni nerozhodní automaticky nahromadili u VZP.


Ohodnoťte tento článek!