Rath chce dát trestní oznámení na Pharmos, firma na korupci

Ministr zdravotnictví David Rath se chystá podat trestní oznámení na dodavatele léků Pharmos, pokud mu do středy nepředloží důkazy o korupci na jeho ministerstvu. Pharmos se rozhodl kvůli podezření na úplatky v Rathově úřadě zastavit dodávky léků do tří fakultních nemocnic. Dnes dopoledne hodlá firma podat trestní oznámení kvůli přijímání úplatku, podplácení a nepřímému úplatkářství…

řekl předseda představenstva Roman Kejzlar.

Třem nejzadluženějším nemocnicím čtyři distributoři přerušili dodávky léků před necelými dvěma týdny. Minulé pondělí Pharmos dodávky léčiv obnovil. V pátek ale oznámil, že je kvůli podezření na uplácení 1. března zastaví. Korupce podle vedení firmy vyplývá ze smluv na dodávky léků do tří nemocnic, které podnik 22. února

obdržel. Návrhy dostal „od osoby, jež se na ministerstvu pohybovala s jistou samozřejmostí, ve styku s náměstky ministra přicházející až do familiárnosti“.

Rath dnes řekl, že na jednání o dodávkách léků byli pouze zaměstnanci ministerstva. Nejmenoval je však. Podle ministra je teoreticky možné, že mohli zástupci firmy „získat nějaký dojem, že někdo po nich něco chce nebo nechce“, na jednání se prý ale jen potvrdilo, že dodávky se mají řídit platnými smlouvami.

„Já i teoreticky vůbec netuším, kdo by vůbec co mohl někomu nabízet, protože tady se nic nedomlouvalo. Nikde se žádné smlouvy neuzavíraly, žádné smlouvy se neměnily,“ dodal Rath. Zdá se mu“ slabomyslné“, že by chtěl někdo do smluv zasahovat.

Premiér Jiří Paroubek stejně jako o víkendu Rath dnes Pharmos vyzval, aby předložila přímé důkazy, kdo žádal úplatek. „Takové mlžení o tom, že to předají policii, není dobré. Ať to zveřejní nyní, abychom to mohli nyní řešit. Nejhorší je, když se něco naznačí, ale pak se to neřeší,“ dodal.

Kejzlar včera řekl, že vedení firmy zatím nerozhodlo o tom, zda důkazní materiály ministerstvu předá. Schůzka s ministrem by se podle něj mohla uskutečnit tento týden. K případu se nechtěl dál vyjadřovat.

Podle Kejzlara Pharmos podá trestní oznámení na neznámého pachatele, i když je osoba známa. „Úkolem policie bude to, aby vazby prošetřila,“ dodal. Popírá však to, že by podezření na korupci posloužilo firmě jako záminka k zastavení dodávek léků. Podle některých totiž není Pharmos schopen léčiva plně zajistit.

„Nemyslím si, že bychom byli nuceni hledat nějaké záminky. Tady se jedná skutečně o to, že s takovým jednáním nechceme být v žádném případě spojováni,“ řekl Kejzlar.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Dan Konečný

…Ministr zdravotnictví David Rath se chystá podat trestní oznámení na dodavatele léků Pharmos, pokud mu do středy nepředloží důkazy o korupci na jeho ministerstvu……

Při podání trestního oznámení se důkazy předkládají policejnímu vyšetřovateli, nikoliv politikovi, který by je mohl zamést pod koberec (jak se již v této zemi nesčetněkráte stalo). Nebo Váš narcismus pane Rathe dostoupil takového vrcholu, že jste usoudil, že to zvládnete lépe než policie? Nebylo by lépe kdybyste vyšetřil korupci na svém bývalém působišti (ČLK,Tempus Medicorum, Klimkovičová)?

Martin Vedral

Za snahou Davida Ratha přemluvit společnost Pharmos k tomu, aby mu předložila důkazy, vidím po dlouhé zkušenosti s jeho osobou jen snahu důkazy likvidovat. Podívejte, jak do ztracena zatím mizí aktivita jeho přítelkyně Klimovičové, která za schůzku s ním požadovala peníze pro své obchodní aktivity.

Zcela jednoznačně řekla zástupci firmy, že za kontakt s Rathem chce do svého časopisu Campus medicorum tuším 4 miliony. Nyní se jedná o případ velmi podobný. Za exkluzivitu při dodávkách léků měl Pharmos platit bokem opět miliony. Nedivil bych se, kdyby zde figurovala stejná jména a firmy, které jsou známé již ze „spolupráce“ s ČLK.

A Rath a důkazy? O lhaní a podvodech spojených s vydáním jeho licencí se toho

napsalo dost. Nicméně to, co neprojde naprosté většině členů ČLK, Rahovi v komoře projde. Pro jistotu si ještě před odchodem z funkce „vyžádal“ originály svých materiálů ze svého okresního sdružení a tak jsou již i pro eventuální vyšetrování nedostupné. A na konec. Zkuste si někdo odnést ze svého OS ČLK originály žádostí o udělení licencí!


Ohodnoťte tento článek!