Přejít na obsah

Rath chce mít ve středních Čechách jednu krajskou nemocnici

zpět
21.10.2008

Volební lídr vítězné ČSSD ve středních Čechách David Rath hodlá zásadním způsobem změnit systém regionálního zdravotnictví. Plánuje založit jedinou krajskou nemocnici - takzvanou Veřejnou neziskovou nemocnici Středočeského kraje, pod kterou by spadala pětice dosavadních oblastních nemocnic v Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi, Kladně a Benešově...

Všechna tato krajská zdravotnická zařízení, které jsou v současnosti akciovými společnostmi, navíc čeká převod na neziskové organizace, řekl dnes Rath ČTK.

Končící hejtman Petr Bendl (ODS) Rathovy plány kritizuje. Podle něj se volební lídr ČSSD jen snaží poškodit vše dobré, co se v uplynulých letech v kraji podařilo.

Rath bude usilovat o to, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice. „Měla by to být jedna právnická osoba,“ uvedl. Dosavadní oblastní nemocnice by i se svými řediteli měly fungovat jako organizační složky či dceřiné společnosti této jedné právnické osoby. „Má to tu výhodu, že tato organizace může čerpat velmi solidní dotace z Evropské unie, prakticky s nulovou spoluúčastí,“ míní Rath.

Tím, že ve středních Čechách bude oficiálně jen jedna nemocnice, bude mít spádovou povinnost po celém regionu. Žádný z pacientů z regionu tak nebude moci být ani v jedné z oblastních nemocnic odmítnut, upozornil Rath.

O převodu na neziskové organizace musí rozhodnout krajské zastupitelstvo, poté je nutný zápis do registru veřejných neziskových nemocnic, o který je třeba požádat ministerstvo zdravotnictví. Samotný převod je podle Ratha formální záležitostí, která se pacientů ani zaměstnanců nijak nedotkne.

Rath uvedl, že zdravotníci zaměstnaní v neziskových nemocnicích se řídí podle státní platové tabulky, a tak jim podle něj vzrostou platy. „V tuhle chvíli počítám, že sestrám by šly platy nahoru v průměru o 2000 až 3000 korun a lékařům v průměru o 3000 až 4000,“ dodal.

Připomněl také, že od 1. ledna příštího roku by pacienti v krajských nemocnicích neměli platit zdravotní poplatky, což bude kraj ročně stát kolem 80 milionů korun.

Zástupci ODS, jež poplatky po celé republice zavedla, to kritizují. „Je potřeba počítat s tím, že v ČR existuje privátní sektorové zdravotnictví, což by pan poslanec Rath měl vědět, protože má sám dvě privátní polikliniky, a není možné - a to je podmínka Evropské unie - zvýhodňovat za peníze daňových poplatníků jedno zdravotnické zařízení před druhým,“ řekl Bendl ČTK. Pokud tedy kraj nebude platit poplatky i za pacienty soukromých zařízení, dopustí se podle Bendla porušování pravidel hospodářské soutěže.

„Evropská unie hlídá, aby pravidla hospodářské soutěže byla stejná. Takže s poplatky budou mít problém,“ dodal končící hejtman.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Rath chce mít ve středních Čechách jednu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath chce mít ve středních Čechách jednu…

Komentáře

dalších 11 komentářů
Dr. R. Jelínek Re:Re:Neodsuzujme dopředu  | 21. 10. 2008 22:02

Aby to nebyly nové Slušovice

Solidarita sociálníc Re:zdrav. pojišťovny syslují miliardy..  | 21. 10. 2008 21:22

Pojišťovny mají převážně jistit skutečně drahou léčbu, která je nákladná a pro mnohé by byla tak nedostupná. A sociální dávky ? Při týdnu nemoci si poradíte. Při měsíci či více stonání už hůře, a je to i většinou vážnější.

zdrav. pojišťovny syslují miliardy..  | 21. 10. 2008 20:33

Ve zdrav. pojišťovnách se válí dost miliard, tak ať je ty pojišťovny sakra vrazí do zdravotnictví a nemusíme platit regulační poplatky. Je to prd solidarita, když nemocný zrovna v době pracovní neschopnosti, kdy bere 60% z platu - z minimální mzdy, má platit tyto poplatky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné