Rath chce nové dodavatele léků

Ministr zdravotnictví David Raht začal řešit problém zadlužených fakultních nemocnic. Do dvou týdnů chce připravit veřejnou obchodní soutěž na distributora léčiv. Vítěz by pak měl dodávat léky všem nemocnicím, které ministerstvo řídí…

Situace ve zdravotnictví se komplikuje. Ministerstvo hledá nové dodavatele léčiv. Distributoři, kteří chtěli doplatit dluhy tvrdí, že ministr Raht už má vyhlédnutou jednu českou firmu.

Ministr zdravotnictví David Raht začal řešit problém zadlužených fakultních nemocnic. Místo aby vyrovnal 400milionový dluh, který od nemocnic požadují distributoři léčiv, najde si nové dodavatele.

Asociace distributorů, jimž fakultní nemocnice dluží peníze i déle než rok, přitom tvrdí, že o novém dodavateli už je předem rozhodnuto. „Domníváme se, že jde o jednu českou firmu, která se zabývá distribucí zdravotnického materiálu a už nějaké léky nemocnicím dodávala. O jakou firmu se jedná, vám zatím ale nemohu říci,“ uvedl ředitel distributorské asociace Pavel Suchý.

Rath chce do dvou týdnů připravit veřejnou obchodní soutěž na distributora léčiv. Vítěz by pak měl dodávat léky všem nemocnicím, které ministerstvo řídí. Kdy a zda se vůbec chystá dát nemocnicím pokyn, aby své dluhy zaplatily, neuvedl.

Distributoři svůj požadavek na zaplacení dluhů fakultních nemocnic chápou jako podporu lékárníkům, jimž ministerstvo snížilo obchodní marže. „To je zřejmý útok nejen na naše odběratele, ale na celé zdravotnictví. Doplatí na to především pacienti. Nezbývalo nám nic jiného než se ozvat,“ uvedl Suchý.

Ministr Rath proti sobě svým postupem popudil už téměř celou zdravotnickou obec. Kromě lékárníků a nestátních nemocnic jeho rozhodnutí včera vůbec poprvé kritizovala i lékařská komora.

Na ministerstvu se mluví o tom, že Rath chce svůj poslední spor s distributory dostat i na půdu Evropské komise. Po farmaceutických firmách bude prý požadovat, aby vyměnily lidi ve vedení svých tuzemských poboček.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!