Rath chce tři miliardy pro VZP

Rath požádal ministra financí Bohuslava Sobotku, aby VZP dostala v co nejkratším termínu od státu peníze za děti, důchodce a další státní pojištěnce v takzvané předsunuté platbě. Ministerstvo financí podle svého mluvčího Jaroslava Růžka tyto peníze posílá v posledních letech každý rok…

Rath v úterý novinářům řekl, že požádal ministra financí Bohuslava Sobotku, aby VZP dostala v co nejkratším termínu od státu peníze za děti, důchodce a další státní pojištěnce v takzvané předsunuté platbě.

Ministerstvo financí podle svého mluvčího Jaroslava Růžka tyto peníze posílá v posledních letech každý rok. Pokud tedy o tuto platbu VZP požádá i letos, tak ji opět dostane. „Zatím o ni nepožádala,“ řekl mluvčí.

Praktičtí lékaři kvůli pozdním platbám vyhlásili stávkovou pohotovost. Ve stávkové pohotovosti jsou také lékárníci, kteří se obávají, že kvůli snížení obchodní přirážky zkrachuje až čtvrtina ze 2200 lékáren.

„Předpokládám, že v horizontu 14 dnů to budeme umět jednoznačně vyřešit,“ řekl Rath. Díky této platbě by podle něho VZP zkrátila zpoždění plateb, které již překročilo měsíc. „V této chvíli díky nečinnosti ředitelky VZP Jiřiny Musílkové, až téměř sabotáži z její strany, je nutné počítat s přechodným prodloužením lhůt splatnosti,“ prohlásil ministr.

Rath očekává, že postoj VZP se „hodně změní“, až příští týden Poslanecká sněmovna Musílkovou odvolá a zvolí nového ředitele, který podle Ratha „přestane blokovat chod VZP“. Musílkové přikládá Rath vinu za zadlužení VZP a chce, aby z funkce odešla.

V nejbližší době by podle ministra měla zlepšit bilanci zdravotního pojištění také úsporná opatření připravená ministerstvem. V roce 2006 dostanou lékaři a nemocnice zaplaceno pouze o tři procenta péče více než loni a mohou předepsat 98 procent léků loňského roku. Při pětiprocentním snížení cen léků tak pacienti dostanou ve skutečnosti o tři procenta léků více, tvrdí ministr.

Rath očekává, že další peníze přinese zvýšení plateb státu za státní pojištěnce. Zákon již schválila sněmovna a ministr bude podle svých slov apelovat důrazně na Senát, aby učinil totéž. Do zdravotnictví, jež je nyní zatíženo jedenáctimiliardovým dluhem, to má podle Ratha letos přinést až čtyři miliardy korun navíc.

Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!