Přejít na obsah

Rath chystá "přepadovky" v nemocnicích

zpět
19.11.2008

David Rath, který za týden zasedne do křesla středočeského hejtmana, chce ještě letos začít s nočními přepadovými kontrolami soukromých a městských nemocnic ve svém kraji. Zaměřit se chce na ty, které už dlouho kritizuje. Pokud při kontrole neobstojí, hodlá Rath využít svých pravomocí a zrušit jim registraci...

V tom případě by nemohly nemocnice dál fungovat.

„V naprosto nepředvídatelnou hodinu přijdeme do nemocnice a budeme kontrolovat, kolik je v nemocnici lékařů a sester, jestli mají dostatečnou kvalifikaci, podíváme se na kvalitu zdravotní péče a mimo jiné se zeptáme pacientů, jestli jsou v nemocnici spokojení,“ řekl HN Rath.

Slibuje, že nočních přepadovek se bude osobně účastnit. Zaměřit se chce hlavně na zprivatizované nemocnice, o nichž tvrdí, že kvůli zisku šetří na lékařské péči.

S kontrolami se začne v Brandýse nad Labem, Českém Brodě, v Mělníku a v Neratovicích. „Právě tyto nemocnice měly v minulosti největší problémy s tím, aby zajistily dostatek kvalifikovaných zdravotníků,“ vysvětluje Rath.

V Brandýse nad Labem a v Českém Brodě kontrola VZP na začátku letošního roku zjistila, že obě nemocnice mají na počet pacientů málo sester. V Českém Brodě se kvůli tomu zavřelo několik desítek lůžek.

„Žádných kontrol se neobáváme. Máme čisté svědomí. Nemůžeme přece hazardovat se zdravím našich pacientů,“ říká šéf nemocnic v Českém Brodě a Brandýse nad Labem Pavel Nesnídal.

Rathovy přepadové kontroly pak vysloveně vítá Sotirios Zavalianis, který vlastní nemocnice v Berouně a v Hořovicích.

„Někdo se pořád snaží veřejnosti namluvit, že soukromé nemocnice fungují hůř než ty ostatní. Budeme rádi, když pan Rath při svých kontrolách zjistí, že to není pravda,“ prohlašuje Zavalianis.

Pokud chce nemocnice nebo soukromý lékař dělat medicínu, musí dostat registraci od krajského úřadu. Její součástí je i povinnost zajistit určitý počet doktorů a sester na počet pacientů, pevné standardy zdravotní péče. „Pokud zjistíme, že nemocnice podmínky dané krajem nedodržuje, dáme jí pár měsíců na nápravu. Když to nepomůže, můžeme jí registraci vzít,“ říká Rath. Soukromým vlastníkům privatizovaných nemocnic tím vzkazuje: Pokud nebude vše v pořádku, můžete o nemocnici přijít.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noviny iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Rath chystá "přepadovky" v nemocnicích

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath chystá "přepadovky" v nemocnicích

Komentáře

dalších 38 komentářů
Sydney Hall Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Rath se vyznamenal kdysi přece i na poli  | 21. 11. 2008 08:52

Dodnes si pamatuji euforii v hlase Petra Uhla, když v rádiu národu oznamoval tu zvěst , naplněn radostí, že tvoří dějiny.

antirath Re:Arogance moci  | 20. 11. 2008 22:36

Jablko spadlo přímo pod strom, co jiného čekat od synka, jehož otec byl trojnásobný estébák.

Ljublju Ljubljanu Re:Re:Re:Rath se vyznamenal kdysi přece i na poli  | 20. 11. 2008 19:53

Ve Slovinsku nemeli ani ODS ani kuponovku a kde dneska jsou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné