Rath chystá převrat. Deseti pojišťovnám hrozí zrušením

Titulní obrázek

Středočeský hejtman David Rath vytáhl ve válce se zdravotními pojišťovnami ten nejtěžší kalibr: deseti pojišťovnám s výjimkou VZP pohrozil, že je ČSSD kvůli pokutám pro krajské nemocnice po případném vítězství v říjnových volbách do sněmovny zruší a sloučí právě s VZP…

Hejtman David Rath se chce tvrdě vypořádat s pojišťovnami, které pokutují krajské nemocnice. Hodlá je sloučit.

Středočeský hejtman David Rath vytáhl ve válce se zdravotními pojišťovnami ten nejtěžší kalibr: deseti pojišťovnám s výjimkou VZP pohrozil, že je ČSSD kvůli pokutám pro krajské nemocnice po případném vítězství v říjnových volbách do sněmovny zruší a sloučí právě s VZP.

„Je zcela neodůvodněné mít jedenáct pojišťoven, když se všechny chovají stejně i ve správních řízeních kvůli údajnému nevybírání poplatků. Pokud se chovají jako stádo, tak jsou v podstatě jenom dobře placenými trafikami pro managementy, které berou statisícové platy. Proto plánujeme, že všechny pojišťovny po volbách sloučíme do jedné platebny. Tím jen na provozních nákladech ušetříme pět miliard,“ řekl HN David Rath, který v průběhu týdne zveřejní plán na sloučení pojišťoven na tiskové konferenci po boku s Jiřím Paroubkem.

„Mluvil jsem o tom s předsedou a ten už v podstatě můj plán schválil,“ prozrazuje Rath.

Zdravotnický převrat

Pokud by se Rathovi, který je dnes nejpravděpodobnějším povolebním ministrem zdravotnictví, povedlo sloučení pojišťoven uskutečnit, byl by to převrat.

Šéfové menších pojišťoven varují, že by se české zdravotnictví vrátilo na začátek 90. let. „Pro pacienty by uskutečnění tohoto návrhu znamenalo, že nebudou mít právo volby. Loni jsme třeba začali cíleně nakupovat zdravotní péči, a proto žádný náš klient nemá delší čekací dobu na totální endoprotézu než šest měsíců. V systémech, kde je není konkurence pojišťoven, jsou čekací doby mnohem delší,“ říká šéf zdravotní pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera.

Navíc upozorňuje, že se sloučením pojišťoven nic neušetří. Jedna platebna existuje například v Anglii a jsou tam vyšší provozní náklady než v Česku. „Zatímco u nás se na provoz utratí 3,2 procenta z vybraných peněz, v Anglii na provoz připadne 4,5 procenta pojistného. Monopolní úřad se chová méně efektivně než pojišťovny, které soutěží na trhu,“ myslí si Kothera.

Podobně mluví také šéf pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček nebo mluvčí Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela. Rath ale podobné argumenty nebere a tvrdí, že sloučením do jedné pojišťovny zdravotnictví ušetří.

Ministerstvo je šokováno

„Jedna platebna bude mít jednoho ředitele. Takže ušetříme hned 10 platů. Budeme mít desetkrát méně náměstků, desetkrát méně úředníků a už jen tím ušetříte velké peníze,“ brání svůj plán Rath.

„Já být ředitelem malé pojišťovny, tak také křičím. Když přijdete o nějakých 150 tisíc měsíčně a navíc se nepředřete, tak je jasné, že se vám slučování nebude líbit,“ dodává Rath.

Jeho nápad se nelíbí ani ministerstvu zdravotnictví. „Mě to šokuje. Jen to potvrzuje, že současná sociální demokracie pod vedením Jiřího Paroubka a Davida Ratha nabírá praktiky totalitních stran. Pojišťovny se provinily jen tím, že dodržují platný zákon a vymáhají vybírání poplatků. Za to je chtějí socialisté zničit,“ zlobí se náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

Návrh na slučování pojišťoven kritizuje i prezident lékařské komory Milan Kubek, podle nějž mají lékaři už dnes problémy domluvit se s VZP na slušných podmínkách. „Další monopolizace by lékaře za současného systému, kdy neexistuje přímý smluvní vztah mezi lékařem a pacientem, jednoznačně poškodila,“ varuje.

Pokuty budou pokračovat

Ještě před dvěma měsíci přitom Rath počítal s tím, že po případných vyhraných volbách ČSSD sloučí „jen“ tři pojišťovny, ve kterých má klíčový vliv stát: VZP, pojišťovnu ministerstva vnitra a Vojenskou zdravotní pojišťovnu. Šéfům pojišťoven, které udělí Rathovu kraji pokutu, pak pohrozil, že přijdou o místo.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz

Rath chystá převrat. Deseti pojišťovnám hrozí zrušením
Ohodnoťte tento článek!