Rath chystá žalobu na ministerstvo

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví nás zbytečně šikanuje, míní středočeský hejtman David Rath a chystá na něj žalobu. Hejtmana „šokovalo“, že ministerstvo zamítlo návrh kraje na zápis Veřejného neziskového zdravotnického zařízení, pod které má v budoucnu patřit všech pět krajských nemocnic…

„Ministerstvo se zachovalo jako rošťák, neměli by zveřejnit své závěry, než je dostanou dotčené strany, to je neseriózní přístup,“ komentoval Rath to, že rozhodnutí ministerstva se dostalo k novinářům minulý pátek a na kraj až v pondělí.

Ani samotné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nenechal hejtman bez kritiky.

„Rozhodnutí je nejasné, zmatečné a plytké. Beru to jako politickou šikanu, ministerstvo vedené ODS se snaží sabotovat náš záměr a nechce se smířit s tím, že by mohly být nemocnice neziskové,“ domnívá se Rath.

Občanští demokraté v kraji už dříve změnili nemocnice na obchodní akciové společnosti, to se sociální demokracii nelíbí a chce mít zařízení znovu více pod kontrolou. V rozhodnutí ministerstva stojí, že v návrhu kraje na zápis neziskové společnosti je chybně uvedeno datum a chyběl ověřený podpis člověka, který společnost povede. „Návrh neobsahoval den, ke kterému má být zápis proveden, a vznik by v rozporu se zákonem předcházel zřízení neziskového zařízení,“ uvedla v rozhodnutí ředitelka odboru zdravotních služeb Stanislava Pánová.

Hejtman chce jít až ke správnímu soudu

„Celé odůvodnění je velmi kostrbaté a považuji to jen za doklad, že ministerstvo je vedeno amatérsky,“ hodnotil to Rath. Kraj podá proti rozhodnutí rozklad a zvažuje i žalobu na ministerstvo ke správnímu soudu.

„Ministerstvo se mělo jednoduchým dotazem zeptat na doplnění a my bychom je poskytli, takhle se to běžně dělá. Chybějící detaily nebyly důvodem k zamítnutí žádosti,“ dodal hejtman. V záloze má jiné řešení.

I kdyby ministerstvo nezapsalo novou neziskovou společnost, kraj sám zřídí vlastní příspěvkovou organizaci a stejně nemocnice dostane pod kontrolu. Stát by se tak mělo k 1. červenci.

„K tomuto datu nemocnice sloučíme pod jednu či druhou organizaci, na kterou převedeme všechny zaměstnance, majetek a práva. Pacientů se to nedotkne, ani zaměstnanců. Ti by naopak měli mít vyšší mzdy, než jaké mají nyní v akciových společnostech,“ sliboval Rath.

Zvýšení mezd se má týkat dvou třetin zdravotníků, zejména sester a mladých lékařů.

Radek Plavecký, Právo

Rath chystá žalobu na ministerstvo
Ohodnoťte tento článek!