Rath: ČSSD poplatky nepodpoří, kdyby je platili důchodci a děti

Titulní obrázek

O tom, že by si pacienti měli platit za recept či za stravu v nemocnici, je ČSSD ochotna diskutovat jen tehdy, pokud bude existovat síť neziskových nemocnic a zdravotní pojišťovny se nezmění na akciové společnosti…

ČSSD nepodpoří zavedení poplatků ve zdravotnictví, pokud by je měli platit i důchodci a děti.

Novinářům to po jednání celostátní komise ČSSD pro zdravotnictví řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath.

S návrhem zavést od ledna 2008 poplatek 20 korun za recept a po padesátikoruně za návštěvu lékaře, den pobytu v nemocnici a ošetření na pohotovosti přišel tento týden ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Zmínil se o tom, že by je měli platit i důchodci a děti. Seniorům by náklady srovnal sociální systém. Součástí Julínkovy reformy je i převedení zdravotních pojišťoven na akciové společnosti.

„Máme takový trošku pocit, že pan ministr Julínek vystřelil z pomyslné Aurory,“ uvedl Rath, který je šéfem sněmovního zdravotního výboru. Vyzval Julínka, aby své záměry nerealizoval. Pokud by se návrhy dostaly do zákonů, bude podle svých slov Rath usilovat o to, aby je sněmovna neschválila.

O nutnosti zavedení poplatků se v minulosti sám zmiňoval. Hovořil o nich v době, kdy byl ministrem zdravotnictví. Dnes označil zavedení poplatků i pro děti a seniory za „raritu v Evropě“. Poplatky jsou podle něj ve spojitosti s přeměnou pojišťoven v akciové společnosti a s privatizací nemocnic „absurdní a nebezpečné“. Stínový ministr tvrdí, že by díky kombinaci těchto faktorů byla „pro řadu občanů péče těžko dostupná“.

Místopředseda sněmovního zdravotního výboru Jaroslav Krákora (ČSSD) míní, že pokud by ze zdravotních pojišťoven byly akciové společnosti, nedalo by se v nich hospodaření s vybraným zdravotním pojištěním uhlídat. Podle něj není možné zajistit státní dozor nad použitím „zdravotní daně ve výši 200 miliard korun“.

Julínek ale počítá s tím, že by na akciové zdravotní pojišťovny dohlížel nový státní úřad. Měly by prý navíc jiné podmínky než běžné pojišťovny, upravil by je zvláštní zákon.

Podle Ratha se zdá těžko představitelné, že by se ČSSD mohla nyní s koalicí na nějakém reformním zdravotnickém návrhu shodnout. „Koalice s námi své záměry nekonzultovala. Rovnou si je uvedla do programového prohlášení,“ uvedl Rath.

Aby opoziční sociální demokraté na úpravu pravidel ve zdravotnictví kývli, musela by koalice své záměry podle stínového ministra „přeformulovat“. Ve stávající podobě je prý vládní strany ve sněmovně mohou prosadit jen díky hlasům „pánů Pohanků a Melčáků“. Rath dodal, že v takovém případě by se pravidla péče s novou vládou pak opět mohla měnit.

ČTK

Rath: ČSSD poplatky nepodpoří, kdyby je platili důchodci a děti
Ohodnoťte tento článek!