Rath definitivně vyhrál soud s Ouzkým kvůli tunelování VZP

Titulní obrázek

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath definitivně vyhrál spor s europoslancem Miroslavem Ouzkým. Rozhodl o tom dnes odvolací senát Vrchního soudu v Praze, a potvrdil tak rozsudek krajského soudu. Ouzký Ratha žaloval za to, že ho bývalý ministr nařkl z tunelování VZP…

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) definitivně vyhrál spor s europoslancem Miroslavem Ouzkým (ODS). Rozhodl o tom dnes odvolací senát Vrchního soudu v Praze, a potvrdil tak rozsudek krajského soudu. Ouzký Ratha žaloval za to, že ho bývalý ministr nařkl z tunelování Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Chtěl omluvu a půl milionu korun.

Rath údajně prohlásil, že Ouzký odčerpal z pojišťovny peníze přes svou firmu IZIP. Zakázku na internetové zdravotní knížky prý dostal jako čelný politik ODS a člen parlamentního zdravotního výboru bez výběrového řízení. Právě tím měl údajně zneužít své postavení.

Odvolací senát dnes stejně jako krajský soud konstatoval, že výběrové řízení na zakázku opravdu nebylo a Rath pouze konstatoval skutečný stav věci. Pro své expresivní výroky prý měl exministr „jistý podklad“. Také slovo „tunelování“, které použil, podle soudu není žádným právním pojmem, a neznamená proto automaticky kriminalizaci Ouzkého.

Ouzký se bránil především tvrzením, že to, zda VZP vypíše výběrové řízení, nebo ne, nezáleželo na něm, ale na vedení pojišťovny.

Soud ale tyto argumenty neuznal. V odůvodnění rozsudku navíc uvedl, že Ouzký jako politik musí akceptovat větší míru kritiky než řadový občan. Ze svého postavení má totiž lepší možnosti, jak se bránit, například ve sdělovacích prostředcích.

Rathův advokát dnes navíc uvedl, že bývalý ministr na svých výrocích stále trvá. „Byly to naprosto vyhozené peníze, které ničemu nepomohly,“ tlumočil názor Ratha.

Ve stejném sporu Ratha s europoslancem Milanem Cabrnochem (ODS) rozhodl soud opačně a Rath prohrál. Exministr se však proti nepravomocnému rozsudku odvolal.

Cabrnoch s Ouzkým byli při vzniku společnosti IZIP, která pro VZP připravovala projekt internetových zdravotních knížek. VZP do něj od roku 2001 vložila asi 300 milionů korun. Cabrnoch na rozdíl od Ouzkého už v projektu není.

Rath mluvil o spojení některých politiků ODS s VZP zejména v souvislosti s vyhlášením nucené správy nad největší pojišťovnou v listopadu 2005 a následným odvoláním její ředitelky Jiřiny Musílkové.

IZIP nabízí lidem pojištěným u VZP internetové zdravotní knížky. V nich mají údaje o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!