Přejít na obsah

Rath: Julínek chce chudinskou péči

zpět
13.11.2008

Zdravotnické zákony, kterými chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek reformovat poskytování zdravotnické péče, jsou podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha nepřijatelné. Podle něj by se po aplikaci norem podstatně zúžil přístup pacientů k bezplatné péči...

„Půjde o chudinskou léčbu, v podstatě jen to, co bude nejlacinější, bude hrazeno z pojištění,“ řekl včera Rath. Dodal, že pro změny není v současné době důvod, protože zdravotní pojišťovny hospodaří s přebytkem 30 miliard korun.

Dnes zákon říká, že pojištěnec má právo na péči podle nejnovějších vědeckých poznatků. Julínek navrhuje, aby měl pacient nárok na řádnou, ale tu nejlevnější péči.

Rath našel v zákonech řadu dalších chyb. Z textu se podle něj vytratil lidský rozměr: „V zákonech nenajdete slova jako lékař, sestra, ale čistě technokratický termín poskytovatel. Lékařská péče se mění na termín služba.“

I lidovci o zákonech mluví jako o obchodním zákoníku pro zdravotnictví. Na skutečnost, že Julínek má jiný slovník, ukazuje to, že v jednom rozhovoru uvedl, že v budoucnosti by se mohly spojit resorty zdravotnictví a sociálních věcí a ty by vedl ministr „zdravotního průmyslu“.

Za typické považuje Rath to, že ze zákonů vypadla povinnost pro občany poskytovat potřebným první pomoc.

Vážnou chybou je podle Ratha i to, že by lidem mohl vystavovat neschopenky pouze praktický lékař. Toho by museli vyhledat i v případě, že by se dostali do nemocnice nebo na chirurgii. Podle Ratha by bylo nejlepší, kdyby premiér Julínka vyměnil.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Rath: Julínek chce chudinskou péči

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath: Julínek chce chudinskou péči

Komentáře

dalších 9 komentářů
lek.v zahr. Co dodat ?  | 14. 11. 2008 18:18

"Zdravotnické zákony, kterými chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek reformovat poskytování zdravotnické péče, jsou podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha nepřijatelné. Podle něj by se po aplikaci norem podstatně zúžil přístup pacientů k bezplatné péči." Tentokrat Dejvid opravdu neobjevil Ameriku - pristup pacientu k "bezplatne" peci se bude zuzovat primo umerne tomu, jak stale vice lidi bude cerpat ze stale se zmensujiciho baliku.

irka Re:Re:Demagog Rath  | 13. 11. 2008 15:39

Mám dojem, že nepíšu, že se zdravotnictví provozuje bez lékařů a sester ( ale i dalších), jenom to, že to jsou všechno zdravotničtí pracovníci - vadí vám tato formulace? Co Vás vede k tomu, že chcete v zákoně mít explicitně vyjmenovány všechny profese zdravotnických pracovníků - lékař, farmaceut, všeobecná sestra, porodní asistentka , klinický psycholog, fyzioterapeut atd. - to by hned zákon narostl o několik stránek. Proto je podle mne jednodušší napsat zdravotnický pracovník pro toho, kdo vykonává zdravotnické povolání, a poskytovatel zdravotních služeb pro toho, kdo prostřednictvím zdravotnických pracovníků poskytuje služby - je to velmi prosté, drahý Watsone.

Lol , kde je Amerika Re:Re:Demagog Rath  | 13. 11. 2008 15:21

Ani to chudinské, tak to je opravdu vzhledem k financím, které tam dlouhodobě od občanů jdou, dobré zjištění a ještě od profesionála. Tak to je na tu makovici.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné