Přejít na obsah

Rath: Julínkovi jde ve zdravotnictví o byznys

zpět
12.9.2007

David Rath reagoval na Julínkův seminář s novináři, na kterém Markéta Hellerová prohlásila, že v návrhu nového zákona o zdravotnických službách je zdravotní služba definována jako "zdravotní péče poskytovaná fyzickou nebo právnickou osobou za účelem zisku"...

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v úterý pro Právo prohlásil, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce ze zdravotnictví udělat byznys.

Reagoval tak na Julínkův úterní seminář s novináři, na kterém náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová prohlásila, že v návrhu nového zákona o zdravotnických službách je zdravotní služba definována jako „zdravotní péče poskytovaná fyzickou nebo právnickou osobou za účelem zisku“.

„Pan ministr se tím jednoznačně demaskoval. Jde mu o byznys. Až dosud jsem si myslel, že zdravotní péče je poskytována za účelem pomoci nemocnému. Teď se má přeměnit v honbu za ziskem,“ reagoval stínový ministr zdravotnictví David Rath. „Nikdo už nyní nepochybuje o tom, kam Julínek české zdravotnictví vede. Je to nehoráznost. Na pacientech se má vydělávat,“ prohlásil Rath.

Julínek jeho slova ale odmítá s tím, že zisk mohou zdravotnická zařízení investovat do svého rozvoje.

Bude možnost druhého názoru

Ministerstvo zdravotnictví připravuje i další reformní kroky v rámci návrhu zákona o zdravotnických službách.

Pacient má mít právo na tzv. druhý lékařský názor. V praxi by to vypadalo tak, že by si od svého ošetřujícího lékaře vzal k dané diagnóze všechny podklady a šel by se zeptat jiného odborníka na jeho názor.

Teprve pak by se rozhodl, zda a jakou léčbu podstoupí. Tato služba by měla být zpoplatněna a může být poskytnuta pouze jednou k dané diagnóze.

Kolik by se za ni platilo, stanoveno ještě není. Když ale ministerstvo připravovalo regulační poplatky 30, 60 a 90 Kč, které s největší pravděpodobností budeme od příštího roku u lékaře platit, argumentovalo tím, že Češi chodí 14krát za rok k lékaři a poplatky tuto frekvenci mají snížit.

Možnost vyžádat si druhý lékařský názor však znamená, že počet návštěv u lékařů ještě stoupne.

Návrh zákona zakotvuje právo dítěte na hospitalizaci v nemocnici i s rodičem. Na to se musí nemocnice připravit, poněvadž až dosud to běžná praxe není.

Když pacienti mají připomínky k léčbě nebo jednání lékaře, mají si nejdříve stěžovat přímo jemu. Ministr odmítl názor, že lékař smete stížnost ze stolu. Myslí si, že mnoho stížností je z nevyjasněné komunikace mezi pacientem a lékařem.

Teprve když pacient neuspěje se stížností u toho, na koho si stěžuje, má se odvolat se k vyššímu orgánu. Všechny uvedené změny by mohly platit od ledna 2009, pokud budou schváleny parlamentem a podepíše je prezident.

Stanou se akciovými společnostmi

Ministerstvo zdravotnictví zároveň připravuje od roku 2009 vznik tzv. univerzitních nemocnic. Mají být vytvořeny ze současných 11 fakultních nemocnic, ale ještě se neví, kolik jich bude.

V Praze se podle některých údajů mají některé fakultní nemocnice sloučit. Univerzitní nemocnice budou akciovými společnostmi s povinností svůj zisk reinvestovat zpět do rozvoje.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Rath: Julínkovi jde ve zdravotnictví o byznys

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath: Julínkovi jde ve zdravotnictví o byznys

Komentáře

dalších 46 komentářů
richard Re:Re:Re:Re:Jen tak dál.  | 23. 09. 2007 21:13

Taky mám jistou zkušenost, spíše s dr. Kubkem. Mám na něj ale diametrálně odlišný názor: myslím si , že je to člověk solidní a co napíše, má hlavu a patu. Narozdíl od vašich "názorů", kterými zahlcujete už roky všemožné diskuze diskuze, a v podstatě mnoha slovy jen do úplného zblbnutí opakujete, jak strašně nemáte rád Ratha a jak vám všichni ublížili. Není tady nějaký knoflík, kterým by se dala diskuze odfiltrovat od vašeho kolovrátku?

Karlovarský Bambula Re:Re:Re:Re:Re:Sledujte KV kraj  | 20. 09. 2007 11:41

Jo, trvalo nám to fakt dlouho. Teď nám konečně dokázali, že jinak to nepůjde. Děti to zvládnou, rodičů je mi líto. Snad se mi podaří vybudovat v cizině takové zázemí, abych si je tam mohl po pár letech vzít. Jde mi především o to, aby nebyli exponováni tak mizerné kvalitě poskytované zdravotní péče, do které se zdravotnictví v tomto kraji - a v celém státě - řítí. Zdravotní péče poskytovaná soukromými subjekty podle principu provádění dobře placených partikulárních výkonů ( např. kardiointervenčních) bez jakékoli další návaznosti, bez odpovídající úrovně ( personální i technické)jiných oborů ( ORL,TRN,neurologie) již, totiž, není zdravotní péčí ve smyslu toho slova.

Milan Šilhan Re:Re:Co by mělo zajímat kolegy ( -yně )....  | 20. 09. 2007 07:55

Vážená paní kolegyně Pechová, nejde "o nás dva". Jak čtete diskuse ZDN, pozorujete, že nespokojenost s neuváženými kroky ministra Julínka sílí. Zdaleka nejsme "dva". Důležité je ale to, že diskuse byla otevřena a že se můžeme o různých pseudo-reformních Julínkových krocích otevřně bavit. To považuji stále za velké pozitivum této doby, i když mně osobně mnoho radostí nedělá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné