Přejít na obsah

Rath: Koaliční smlouva jde proti pacientům

zpět
16.1.2007

Koaliční smlouva nové vlády jde ve zdravotnictví výrazně proti pacientům i zdravotníkům, je asociální a hrozí rozkradení peněz vybraných na zdravotní pojištění. Právu to řekl v pondělí stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD)...

„V rozsahu privatizace a v poplatcích u lékařů jde i za rámec slíbený předvolebním programem ODS,“ prohlásil Rath.

Dodal, že koaliční smlouva slibuje převod všech zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. „To je faktickou privatizací 200 miliard vybraných formou povinné zdravotní daně,“ řekl Rath.

Pokud se podle něj tato privatizace uskuteční, ztratí se část povinně vybraného zdravotního pojištění v rukou soukromých majitelů pojišťoven a bude pro zdravotnictví ztracena. „To je absolutně pro ČSSD nepřijatelné. Je to nebezpečné pro pacienty i celou ČR.“

Poplatky jsou absurdní

Koaliční smlouva, jak řekl Rath, přináší i platby u lékaře. To je v kombinaci s privatizací zdravotních pojišťoven a všech nemocnic zcela nepřijatelné.

„Na jedné straně se ze zdravotnictví budou ztrácet přes zprivatizované pojišťovny a nemocnice desítky miliard mimo zdravotnictví a na druhé straně budou důchodci a rodiny s dětmi nuceny platit. To je asociální model, který nahrává jen potenciálním majitelům pojišťoven a nemocnic, ale poškozuje pacienty a zdravotníky,“ prohlásil Rath.

Informoval, že pacienti budou muset platit výrazně víc v hotovosti, při ošetření, přitom dostanou méně péče, neboť celkové finanční prostředky ve zdravotnictví se sníží.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt týž den ale Rathova slova odmítl. „Akciová společnost je pouze právní forma, která má umožnit lepší spravování dané instituce a lepší odpovědnost a nic neříká o vlastnictví,“ oponoval Cikrt s tím, že v akciové společnosti může být majitelem akcií stát, kraj a další.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Rath: Koaliční smlouva jde proti pacientům

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Rath: Koaliční smlouva jde proti pacientům

Komentáře

dalších 24 komentářů
Tomáš Rozsíval, MUDr Re:Re:Rathovy projevy  | 23. 01. 2007 18:54

Po nějakých poplatcích zavedených na pohotovosti, speciálně za zneužití této služby, které je zjevné a při ev. soudním sporu prokazatelné, jsme přece volali už za komoušů. Já jsem to tehdy řešil tím, že jsem jednoduše napsal regresní hlášení a vyznačil jsem zneužití PS. Sice se mnou brzy zametli, ale možná to byl první zárodek... Jinak domněnka kohosi, že pacient odevzdává svoji zdravotní daň komukoliv a nemá možnost si vybrat mezi schopným a neschopným lékařem je přece blbost. Svobodná volba existuje a pokud někdo není úplný ananas, tak si svého lékaře najde vždycky. Zatímco, kdyby měl strkat nějaký poplatek AS třeba jenom zato, že potřebuje poradit , konsultovat nějaký svůj zdravotní problém, to mi připadá zhůvěřilé. Už jste slyšeli někdy pojem karcinofobie, resp. sy bílého pláště? Takže za co toho chudáka ještě chcete trestat? Umožněte spíše lékaři, aby svoji práci mohl provádět v souladu se všemi poznatky vědy a nezávisle na regulátorovi - velkém revizákovi tím, že mu přiznáte naprostou autonomii v rozhodování o způsobu a metodách léčby, bez buzerací lidí nezodpovědných nikomu, než ouřadu.

Josef Jirmásek Re:Nerozhoduje forma vlastnictví.  | 22. 01. 2007 17:08

Věcný, nezaujatý, myšlenkově uspořádaný diskusní příspěvek. Bohužel, v podstatě jediný.

dr.Malucci Antipatie k dr.Rathovi mnohým zatemňuje mysl..  | 22. 01. 2007 10:01

Ano, dr.Rath je kontroversní osobností a mnohé u něho je diskutabilní až odsouzeníhodné. Ale osobní antipatie vůči jeho osobě mnohým zatemňuje mysl, zdá se. Dr.rath má v mnohém pravdu a poloprivatizace, někde již snaha o úplnou privatisaci, mnohých nemocnic pod kraji hrozí velkým průšvihem. Co vidím já, snaha gansterů v bílých límečkách, často s odznáčkem modrého ptáka na saku, je jednoznačně co nejvíce sobě vydělat do kapsy- předražené zakázky, nákup za vyšší než obvyklou cenu, snaha co nejvice prostavět, snaha o celkem brutální snižování platů zaměstnanců..etc. po nás potopa, za 2 roky tuuž nemusíme být, tak ať to stojí za to. Krajští ODS zastupitelé a jejich socdem. zrádcovští kumpáni do představenstva dosadili týpky/často sami sebe/, jejichž zájmem není kvalitní nemocnice poskytující péči obyvatelům kraje, ale jejich zájmem jsou jen tučné dividendy a hlavně prachy z % ze zakázek.. je to smutné a alarmující a děsivé je i to, že spousta vzdělaných a inteligentních lidí- lékařů, toto nevidí. Chápu jejich pravicové přesvědčení,které je ovlivňuje, ale ODS je ve skutečnosti pravicová a konzervativní, asi jako Fidel Castro..jen žvásty

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné