Rath: Kraj uzavře s nemocnicemi smlouvy o zajištění péče

lékař, ruce

Středočeský kraj chce uzavřít se soukromými nemocnicemi smlouvy, které mají lépe zaručit, že tato zařízení dodrží rozsah péče v oborech, na něž mají registraci. Novinářům to v pondělí řekl hejtman David Rath (ČSSD).

Obdobné smlouvy podle něj kraj uzavře i se soukromými stomatology kvůli zajištění základní lékařské služby první pomoci v pěti krajských nemocnicích.

Kraj podle něj po analýze všech zákonných norem zjistil, že takové smlouvy jsou soukromá zařízení podle zákona povinna s hejtmanstvím uzavřít. Ve smlouvě se nemocnice jasně zaváže, že zajistí akutní lůžkovou i ambulantní péči v oborech, na které má registraci.

„My jsme zjistili, že ta registrace je bohužel napsána ne úplně přesně, takže umožňuje jakési manévrování. Minulé vedení kraje takové smlouvy s těmito zařízeními neuzavřelo, byť zákon to ukládal,“ tvrdí Rath.

Jako první podle něj přijde na řadu nemocnice v Brandýse nad Labem, kde krajští kontroloři v létě údajně odhalili řadu nedostatků. Zařízení podle nich nebylo schopno zajišťovat zdravotní péči v rozsahu, který daný region potřebuje. Nemocnice to odmítla s tím, že šlo o dočasná omezení kvůli stavebním úpravám a malování.

Červencová kontrola Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) skutečně zjistila, že v Brandýse nad Labem chybí lékaři a zdravotní sestry. Nemocnice by proto měla snížit počet akutních lůžek o 35, řekl dnes ČTK mluvčí pojišťovny Jiří Rod.

Podle Ratha si kraj chce situaci v nemocnici znovu prověřit. Termín kontroly ale neupřesnil, protože nemocnice by se na ni mohla připravit a „nějakým způsobem zakrýt nedostatky“.

Rath: Kraj uzavře s nemocnicemi smlouvy o zajištění péče
Ohodnoťte tento článek!