Přejít na obsah

Rath: Krajská nemocnice Středočeského kraje byla zrušena

zpět
1.9.2011
David Rath
zvětšitDavid Rath
Autor: Leoš Chodura

David Rath | Autor: Leoš Chodura

 

Organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, zastřešující jednotlivé oblastní nemocnice, byla zrušena a nevyvíjí žádnou činnost. Na jednání krajského zastupitelstva to řekl hejtman David Rath (ČSSD).

Odpověděl tak na dotaz opoziční ODS, která debatu o této organizaci chtěla prosadit na program jednání.

O dalším osudu Krajské nemocnice Středočeského kraje podle hejtmana rozhodl Nejvyšší soud. Organizace dva roky fungovala a čekala na zápis do rejstříku, soud to ale odmítl učinit, údajně z formálních důvodů.

Podle Ratha je proto otázkou, jak z právního hlediska na krajskou nemocnici pohlížet a zda je nutné, aby o jejím zániku ještě hlasovali zastupitelé. „Soud vůbec tu organizaci nezřídil. Nelze zrušit něco, co nebylo zapsáno,“ namítl. Podle něj jde o zajímavý právní problém, který nyní řeší právníci. Hejtman ho přičítá údajně nejasné dikci českých zákonů.

„Našim právníkům to připomínalo pohádku o slepičce a kohoutkovi, soud využil mezery v zákonech a podmiňoval existenci té organizace splněním něčeho, co mohla splnit až poté, co by existovala. To bylo skutečně hodně zvláštní rozhodnutí soudu, nicméně je platné a závazné,“ řekl Rath novinářům. „Je to paradox, ale český právní řád je bohužel v některých případech téměř kocourkovský, takže jeden zákon je v rozporu s druhým,“ míní hejtman.

Příspěvková organizace podle něj okamžitě přestala vyvíjet činnost a její úlohu nyní plní kladenská nemocnice. Všichni zaměstnanci přešli pod jednotlivá zdravotnická zařízení.

Fungování organizace zastřešující jednotlivé krajské nemocnice dlouhodobě kritizovali občanští demokraté. Podle nich stála kraj ročně 20 milionů korun a nic nevykonávala. Rath naopak tvrdil, že tato řídicí instituce je užitečná a ušetřily se díky ní desítky milionů korun.

Jejím úkolem podle něj bylo dohlížet na kvalitu služeb a hlavně na ekonomičnost, například nákupu léků, zdravotnického materiálu, společné politiky v oblasti zaměstnanosti, personálních záležitostí, ale i takových věcí, jako je rozvoj nemocnic, aby nevznikaly zbytečné duplicity.

Šéf středočeské ODS Petr Bendl se v minulosti pozastavil i nad tím, že v organizaci pracovali lidé z Hostivice, kteří mají blízko k hejtmanovi, například hostivický radní za ČSSD Patrik Tomšů. Mluvčí zrušené organizace podle Ratha ze středočeských nemocnic odchází. Tomšů ČTK řekl, že jeho působení v této pozici bylo časově omezené. Dál bude pracovat pro hejtmana jako externí poradce a na částečný úvazek bude působit i jako trenér tělocviku v nově založeném hostivickém gymnáziu.


Komentovat článek: Rath: Krajská nemocnice Středočeského kraje…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Rath: Krajská nemocnice Středočeského kraje…

Komentáře

1 komentář
chytrolín Hejtman opět nemluví pravdu  | 1. 09. 2011 17:53

Jeho slova se sice krásně čtou, ale není v nich ani za groš pravdy. Příspěvkovou organizaci kraje nezřizuje soud, ale kraj, a ten o jejím zřízení rozhodl. Rejtříkový soud ji zapisuje, a jestli zamítl její zapsání, pak za tím nejsou určitě jen nějaká formální pochybení, ale závažné chyby. A s konečnou platností nerozhodl Nejvyšší soud, ale vrchní soud.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné